اپل چه زمانی آیفون انعطاف پذیر را عرضه می‌کند؟

تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر بخش بزرگی از بازار آینده را در اختیار خواهند گرفت. این قابلیت دنیایی از ویژگی و طراحی جدید را به گوشی‌های هوشمند می‌آورد. اکثر کاربران آیفون و وفادان اپل هم منتظر اولین آیفون انعطاف پذیر هستند. واقعیت اینجاست که اگر اپل تصمیم به عرضه چنین آیفون بگیرید به زمان نیاز دارد.

تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر فعلی

تا کنون ما شاهد Samsung Galaxy Fold, Galaxy Z Flip, Huawei Mate X و Moto Razr به عنوان گوشی هوشمند انعطاف پذیر بوده‌ایم. تا کنون گوشی‌های هوشمند انعطاف پذیر در دو فرم متفاوت معرفی شدند، گلکسی فولد و هواوی میت X که تقریبا در سایز تبلت هستند و موتورولا و گلکسی Z فلیپ که بیشتر شبیه به گوشی تاشو می‌باشند.

رازر و Z فلیپ با شکل ظاهریشان بسیاری از افراد را به سمت خود می‌کشانند چون در صورت تا شدن بسیار جمع و جور هستند و این ویژگی برای قرار دادن گوشی در جیب و کیف دستی‌های کوچک بسیار مناسب است.

موتورولا رازر
موتورولا رازر

گلکسی فولد و هواوی میت X برای کاربرانی هستند که کارایی نسبتا سنگین از گوشی خود می‌خواهند و می‌توانند با صفحه نمایش بزرگ آن‌ها چندین برنامه را در کنار هم داشته باشند.

از آنجایی که تمامی این گوشی‌ها به عنوان اولین نسخه از خود به بازار عرضه شدند و یک موج کاملا جدید است، قطعا مشکلاتی را به همراه دارند. اما اگر بخواهیم از مشکلات موجود بگذریم، می‌توانیم نگاهی اجمالی به آینده‌ای جذاب داشته باشیم. تقریبا یک دهه زمان برد تا تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند بتوانند تلفن همراه بدون حاشیه صفحه نمایش عرضه کنند. این شرایط برای تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر نیز وجود دارد و آن‌ها برای به بلوغ رسیدند نیاز به زمان دارند. آنچه تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر را بیش از پیش مهم می‌کند، حضور آن‌ها به عنوان پایه و اساس دستگاه‌های انعطاف پذیر در آینده است.

گلکسی فولد
گلکسی فولد

تلفن هوشمند انعطاف پذیر آینده است

دلایلی وجود دارد که همه معتقدند تلفن هوشمند انعطاف پذیر آینده است. تصور کنید که گوشی هوشمند خود را از جیبتان خارج می‌کنید و صفحه نمایش آن را برای کارهایتان گسترش می‌دهید. نسخه خام این ویژگی با گلکسی فولد در دسترس است اما شکل و خود گوشی نیاز به تغییرات بسیاری دارد. گلکسی Z فلیپ هم با شکل خود جلوه دیگری از گوشی‌های انعظاف پدیر را به نمایش می‌گذارد. می‌توانید هنگام مکالمه تصویری و یا گرفتن عکس سلفی از نیمه پایینی گوشی به عنوان سه پایه استفاده نمایید.

پس از بلوغ این فناوری احتمالا ما دستگاه‌هایی را می‌بینیم که دقیقا شبیه به آیفون ۱۱ پرو هستند اما در صورت نیاز صفحه نمایشی در اندازه آیپد را ارائه می‌دهند.

گلکسی Z فلیپ
گلکسی Z فلیپ

مشکلات تلفن‌های انعطاف پذیر

گوشی‎‌های انعطاف پذیر شروع بسیار سختی را داشتند. عرضه هواوی میت X، گلکسی فولد و موتورولا رازر به خاطر نگرانی‌های موجود تا چندین ماه به تاخیر افتاد. شرایطی که در زمان عرضه گلکسی فولد رخ داد مشخص کرد که تلفن‌های انعطاف پذیر راه طولانی را برای تبدیل شدن به بازیگر اصلی دارند.

گلکسی فولد
گلکسی فولد

صفحه نمایش گلکسی فولد در ابتدای کار به مشکل خورد و اتفاق مشابهی برای گلکسی Z فلیپ و موتورولا رازر هم رخ داد. صفحه نمایش رازر به راحتی خراش میفتد و طبق گزارش دارندگان، صفحه نمایش آن به قدری خوب نیست که برای استفاده روزانه دوام بیاورد.

سامسونگ با معرفی گلکسی Z فلیپ با افتخار اعلام کرد که از یک شیشه بسیار نازک انعطاف پذیر استفاده کرده است. با این وجود آزمایشی که روی دوام دستگاه انجام شد مشخص کرد که پوشش آن فقط پلاستیک است و هیچگونه مقاومت در برابر خراش ندارد.

جدا از مقاومت، مسئله مهم دیگر در گوشی‌های انعطاف پذیر افتادن چروک روی صفحه نمایش است. از نقطه‌ای که صفحه نمایش تا می‌شود، لایه پلاستیکی بالای آن چروک می‌گردد. شرکت‌ها در بهترین حالت برای جلوگیری از بروز این مشکل از لولا استفاده ‌می‌کنند که هنوز هم کافی نیست. بدتر از آن شکنندگی صفحه نمایش گوشی‌های انعطاف پذیر به حدی می‌باشد که ممکن است در هوای سرد بشکند!

گلکسی Z فلیپ
گلکسی Z فلیپ

Raymond Wong از رسانه inputmag یک موتورولا رازر را برای بررسی تهیه کرده بود که کمتر از یک هفته صفحه نمایش آن به مشکل خورد.

موتورولا رازر
موتورولا رازر

آیفون انعطاف پذیر ؟

گوشی‌های انعطاف پذیر هنور در مراحل ابتدایی خود قرار دارند و چندین سال تا بلوغ آن‌ها مانده است. مشکلاتی که ما می‌بینیم شرایطی است که در مراحل اولیه هر فناوری جدیدی وجود دارد. اولین گوشی‌های هوشمند کامل نبودند و چندین سال طول کشید تا تولید کنندگان مشکلات آن‌ها را برطرف سازند. اپل همیشه عادت دارد که یک فناوری جدید را به طور کامل خودش توسعه دهد یا آن را پس از بلوغ کامل به کار گیرد. از آنجایی که اپل خودش صفحه نمایش تولید نمی‌کند، مجبور است از سامسونگ و سایر تولید کنندگان، صحفه نمایش انعطاف پذیر را تهیه کند. بنابراین اپل منتظر می‌ماند که این فناوری رشد کند و تا به بلوغ رسیدن آن، شاهد آیفون انعطاف پذیر نخواهیم بود.

اپل چگونه مشکلات تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر را حل می‌کند؟

با توجه به حق اختراع‌های ثبت شده، اپل در حال حاضر روی گوشی‌های انعطاف پذیر کار می‌کند. این شرکت حق اختراعی را ثبت کرده که با لولا با شعاع بزرگتر از معمول طراحی شده و از چروک روی صفحه نمایش جلوگیری می‌کند. مکانیزم لولای آن دارای تسمه‌های قابل جمع شدن است که به منظور پشتیبانی داخلی از صفحه نمایش در نقطه‌ای که تا می‌شود، تعبیه گردیده است. با این شرایط در صورت اعمال فشار بیرونی روی آن قسمت، از پشتیبانی کافی برخوردار است.

بنابراین چه زمانی منتظر عرضه آیفون انعطاف پذیر باشیم؟ به این زودی‌ها نه! مشکلات بسیاری وجود دارند که باید در نمایشگرهای انعطاف پذیر رفع شوند تا اینکه این فناوری همه گیر شود. مهمتر از همه، گوشی‌های انعطاف پذیر در حال حاضر فقط یک طرح مفهومی جذاب هستند که به واقعیت تبدیل شدند. شکل و کارایی آن‌ها در زندگی روزمره هنوز هم مشخص نیست. تا زمانی که این اتفاقات رخ ندهند نمی‌توان انتظار داشت که اپل به سمت عرضه آن برود.

همچنین بخوانید:

منبع iPhoneHacks The Verge
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.