تراشه A13 اپل با فناوری ۷ نانومتری پیشرفته تولید می‌شود

اپل سال گذشته اولین شرکتی بود که دستگاهی را با تراشه ۷ نانومتری به بازار عرضه کرد و A12 که در آیفون XS و آیفون XR استفاده شدند از این فناوری بهره برد. امسال اپل قصد استفاده از تراشه ۷ نانومتری پیشرفته را دارد که به احتمال زیاد A13 نام خواهد داشت.

طبق گزارش منتشر شده اپل اولین شرکتی نیست که از تراشه ۷ نانومتری پیشرفته EUV استفاده می‌کند. کمپانی HiSilicon نیز که یکی از زیر شاخه‌های هواوی است تراشه Kirin 985 را با فناوری ۷ نانومتری پیشرفته تولید کرده است.

به هر حال اپل قصد استفاده از فناوری ۷نانومتری پیشرفته را در A13 دارد و انتظار می‌رود که این تراشه در سه ماهه دوم سال جاری میلادی آماده شود، هر چند مشخص نیست این نسخه پیشرفته چه تفاوتی با مدل معمولی دارد.

انتظار می‌رود این نسخه پیشرفت تماما در معنای کلمه EUV خلاصه شود که مخفف لیتوگرافی فوق العاده فرابنفش است. این پروسه دقت را بالاتر می‌برد و امکان استفاده از تراشه‌های کوچکتر را فراهم می‌کند.

کمپانی TSMC از نظر تولید تراشه از رقیب جدی خود یعنی سامسونگ جلوتر است، کره‌ای‌ها احتمالا در اوایل سال آینده میلادی بتواند تولید عمده این نوع تراشه را آغاز کند. TSMC همچنین قرار است تولید تراشه‌های ۵ نانومتری را در پایان سال ۲۰۱۹ یا اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز کند.

کمپانی TSMC چندین سال است که تراشه‌های اپل را تامین کرده و با توجه به پیشرو بودن این کمپانی بعید است که کوپرتینویی‌ها قصد تغییر آن را داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.