اپل احتمالا قیمت سری آیفون ۱۳ را افزایش دهد

تامین کننده اصلی تراشه اپل یعنی کمپانی TSMC، برای سال آینده میلادی قصد دارد قیمت محصولات خود را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. این افزایش قیمت می‌تواند منجر به افزایش قیمت خانواده آیفون ۱۳ نیز گردد.

به گزارش دیجی تایمز، TSMC قصد دارد تولیدات خود طبق فناوری ۷ نانومتری را بین ۳ تا ۷ درصد گران کند. اپل یکی از بزرگترین مشتریان TSMC است و تقریبا ۲۰ درصد از درآمد این کمپانی از سوی اپل است. این تغییر قیمت TSMC می‌تواند قیمت را برای اپل ۳ تا ۵ درصد افزایش دهد.

در حالی که افزایش قیمت از سال ۲۰۲۲ در این شرکت تصویب شده، برای تمامی سفارش دریافتی از دسامبر ۲۰۲۱ قابل اجرا هستند. برای قطعات ۱۶ نانومتری و قدیمی‌تر، این افزایش قیمت در حدود ۲۰ درصد خواهد بود.

همچنین بخوانید:

تراشه‌های M1 و A14 بایونیک، با فناوری ۵ نانومتری تولید می‌شوند. انتظار می‌رود که تراشه A15 که در سری آیفون ۱۳ استفاده می‌شود، با فنانوری ۵ نانومتری+ کمپانی TSMC توسعه داده شده باشد.

این گزارش با استناد به منابع خود در بازار، ادعا می‌کند که افزایش قیمت تراشه، می‌تواند اپل را مجبور با بالا بردن قیمت آیفون و سایر محصولات کند. طبق شایعات اخیر، مک بوک پرو بازطراحی شده ۱۴ اینچی، از نسخه ۱۳ اینچی فعلی گران‌تر خواهد بود.

اپل تنها شرکتی نیست که تحت تاثیر افزایش قیمت قرار می‌گیرد. سایر تولید کنندگان قبلا محصولات خود را به خاطر افزایش قیمت تراشه و قطعات، گران کرده‌اند. افزایش قیمت TSMC را می‌توان به عدم تعادل عرضه و تقاضا نسبت داد، زیرا بازار گوشی‌های هوشمند و صنعت خودرو، به خاطر افزایش تقاضای مصرف کنندگان از کمبود قابل توجه نیمه هادی‌ها رنج می‌برند.

GlobalFoundries، SMIC و PSMC نیز قیمت‌های خود را افزایش داده‌اند، پس این گزارش و اقدام TSMC دور از ذهن نیست. اپل به خاطر شرایطی که دارد از نبود نیمه هادی‌ها در بازار چندان تحت تاثیر قرار نگرفت اما شاید افزایش قیمت، آن‌ها را نیز وارد این بازی کند. شاید هم از حاشیه سود خود از فروش آیفون ۱۳ کم کند، که بعید است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.