تعرفه ۱۰ درصدی ترامپ روی محصولات وارداتی چین از جمله آیفون!

جنگ تجاری بین چین و آمریکا روز به روز بدتر می‌شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، اعلام کرده که از ۱۰ شهریورماه تعرفه «کوچک» ده درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالی وارداتی دیگر به آمریکا اعمال می‌گردد.

این تعرفه جدای از مالیات ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی آمریکا از چین است. این ده درصد روی بسیاری از کالاهای مصرفی و الکترونیکی که از چین وارد می‌شوند، تاثیر گذار است. این تعرفه‌ها حتی شامل آیفون، مک و سایر تولیدات اپل که در آمریکا به فروش می‌رسد نیز، می‌گردد.

تا کنون آمریکا روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه اعمال کرده است که به طور عمده لوازم جانبی همانند کابل و شارژر را شامل می‌شود. اما این تعرفه ده درصدی تمامی اقلام مصرفی محبوب همانند آیفون، اسباب بازی، کفش ورزشی و … که از چین وارد می‌شوند را شامل می‌گردد.

برخی از این کمپانی‌ها احتمالا این ۱۰ درصد را از سود خود کسر می‌کنند اما برخی دیگر آن را از مصرف کنندگان می‌گیرند. مشخص نیست که فلسفه اپل چه خواهد بود و این هزینه از جیب کوپرتیونیی‌ها خواهد رفت یا کاربران باید آن را بپردازند. کمپانی فاکسکان که آیفون را مونتاژ می‌کند، قبلا اعلام کرده بود که ظرفیت کارخانه‌های خارج از چین این کمپانی قادر به برآورده کردن تقاضای آیفون آمریکا می‌باشد.

ترامپ در چندین توییت توضیح داده است که چین از بسیاری از معاملات تجاری عقب نشینی نموده و وی را مجبور کرده که چنین تصمیمی بگیرد. رئیس جمهور آمریکا معتقد است که با مالیات کشیدن روی کالاهای چینی، کمپانی‌های آمریکایی را مجبور می‌کند که تولیدات خود را خارج از چین انجام دهند. در حالی که ممکن است این اتفاق در طولانی مدت بیفتد، مصرف کنندگان و شرکت‌های آمریکایی کسانی هستند که در آینده نزدیک باید این هزینه‌ها را تحمل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.