قوانین دیوان عالی در برابر اپل ؛ پرونده انحصار طلبی اپ استور بازگشایی شد

دیوان عالی آمریکا بر علیه اپل حکمی را صادر کرده که ۴ رای موافق و ۱ رای مخالف داشته است. این به معنای تصویب حکم است و از این پس کاربران اپ استور می‌توانند از اپل بابت انحصار طلبی و ایجاد فضای ضد رقابت شکایت کنند.

کاربران آیفون و آیپد برای نصب برنامه و بازی باید از طریق اپ استور اقدام کنند و با توجه به میلیون‌ها دانلودی که از این منبع صورت می‌‎گیرد، درآمد قابل توجهی به اپل می‌رسد. در حالی که اپل به توسعه دهندگان غیر اجازه می‌دهد که اپلیکیشن‌های خود را در اپ استور آپلود کنند، اما دستورالعمل‌ها به گونه‌ای است که اپل می‌تواند شرایط را در هر زمانی به نفع خود تغییر دهد. این کمپانی سابقه تغییر دستورالعمل‌ها را دارد که منجر به حذف برخی برنامه‌ها شده که ویژگی مشابه با iOS را ارائه می‌دهند.

همچنین اپل تمامی توسعه دهندگان را ملزم به فروش برنامه‌های از طریق اپ استور می‌کند و این مانع توسعه سایر فروشگاه‌های نرم افزاری برای iOS می‌‌شود.

این پرونده در اصل به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد اما دادگاه منطقه کالیفرنیا دادخواست علیه اپل را رد کرد. دادگاه تجدید نظر در سال ۲۰۱۷ مجدد پرونده را به جریان انداخت که باعث شد اپل درخواست تجدید نظر از دیوان عالی کند. با این حال دو طرف در پاییز سال گذشته اسناد و ادله خود را به دادگاه تحویل دادند که وکلای اپل هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای مخالفت کوپرتینویی‌ها با فروشگاه‌های شخص ثالث ارائه نکردند.

با رای دیوان عالی پرونده علیه انحصار طلبی اپل پیش می‌رود و اگر رای ضد این کمپانی باشد می‌تواند تاثیر جدی بر روی اپ استور و فرآیند آن داشته باشد.

منبع CNBC
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.