پشتیبانی از مک های M1 به لینوکس اضافه شد

بعد از ماه‌ها بررسی و توسعه، اکنون لینوکس به طور رسمی از مدل‌های مختلف مک M1 پشتیبانی می‌کند. آخرین به روزرسانی هسته لینوکس که نسخه ۵.۱۳ می‌باشد، از چندین تراشه ARM64، از جمله M1 اپل، پشتیبانی می‌کند.

پشتیبانی رسمی لینوکس از مک M1

پیش از این گزارش شده بود که لینوکس از مک و مک بوک‌های M1 در ژوئن پشتیبانی خواهد کرد. دقیقا طبق برنامه هفته گذشته یک نسخه RC از هسته لینوکس ۵.۱۳ منتشر شد. لینوس توروالدز، خالق لینوکس، گفته که آخرین نسخه لینوکس بیش از ۱۶ هزار تغییر دارد!

هسته جدید از چندین تراشه مختلف مبتنی بر ARM پشتیبانی می‌کند و خوشبختانه تراشه M1 استفاده شده روی مک و مک بوک نیز جز آن‌ها است. البته قبل از این آپدیت نیز، اجرای لینوکس به صورت پورت روی مک M1 امکان پذیر بود اما از قدرت M1 به طور کامل بهره نمی‌برد.

همچنین بخوانید:

به روز رسانی جدید ۵.۱۳ هسته لینوکس، پتانسیل کامل اپل M1 را آزاد می‌کند. با وجود سازگاری، هنوز هم برخی ویژگی‌ها مانند شتاب دهنده گرافیک در دسترس نیستند. انتظار می‌رود در نسخه بعدی لینوکس پیشرفت‌ها و رفع اشکلات متعددی رخ بدهد.

نسخه فعلی که در دسترس است، نسخه RC یا همان نامزد انتشار می‌باشد. نسخه RC قبل از عرضه نسخه رسمی منتشر می‌شود که اگر در آن باگ و یا مشکل جدی وجود نداشته باشد، به عنوان نسخه نهایی به دست کاربران می‌رسد. انتظار می‌رود که نسخه پایدار لینوکس با پشتیبانی از M1 کمتر از یک ماه دیگر عرضه شود.

از طريق iPhoneHacks
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.