عملکرد گرافیکی تراشه M1 اولترا اپل در تمام شرایط سریع‌تر از RTX 3090 نیست

اپل به تازگی از تراشه M1 اولترا و عملکرد آن در رویداد Peek performance پرده برداشت. این کمپانی عملکرد گرافیکی پردازنده خود را با قدرتمندترین کارت گرافیک انویدیا در آن زمان، یعنی RTX 3090 مقایسه کرد. با این حال گزارشات تازه و نمودارهای منتشر شده نشان می‌دهند که مقایسه اپل احتمالا تا حدودی گمراه کننده است.

قبل از اینکه به موضوع گمراه کننده بودن بررسی اپل بپردازیم، بیاید در مورد تراشه M1 اولترا کمی صحبت کنیم. این تراشه جدید در کامیپوتر دسکتاپ مک استودیو اپل استفاده شده که برای شرکت‌ها و افراد حرفه‌ای مناسب است. M1 اولترا در واقع از ترکیب دو تراشه M1 مکس به وجود آمده است که برای آشنایی بیشتر با آن می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید:

اپل در مراسم معرفی، عملکرد گرافیکی M1 اولترا را با پردازنده گرافیکی NVIDIA RTX 3090 مقایسه کرد. این مقایسه با نمایش نمودار زیر و جملاتی که کلمات آن‌ها بسیار دقیق انتخاب شده‌اند، همراه بود.

مقایسه عملکرد M1 اولترا با RTX 3090

M1 اولترا برای بیشتر نیازهای گرافیکی مانند رندر سه بعدی و پردازش تصویر پیچیده دارای پردازنده گرافیکی ۶۴ هسته‌ای _ ۸ برابر M1_ است که عملکرد سریع‌تری نسبت به بهترین پردازنده‌های گرافیکی موجود در کامپیوترها دارد، در حالی که کمتر از ۲۰۰ وات مصرف می‌کند.

از این نمودار مشخص است که M1 Ultra به طور قابل توجهی کارآمدتر از RTX 3090 است. با این حال ادعای سریع‌تر بودن اپل نادرست است. طبق گزارش منتشر شده، اپل تا جایی که به نفعش بوده نمودار را نمایش داده است. در واقعیت این منحنی ادامه دارد و یعنی اپل اوج عملکرد RTX 3090 را با M1 اولترا مقایسه نکرده است.

M1 اولترا دارای حداکثر توان مصرفی ۲۱۵ وات است در مقابل ۳۵۰ وات RTX3090. در نمودار اپل، عملکرد کارت گرافیک انویدیا تا ۳۲۰ وات نمایش داده شده که به شدت پتانسیل آن را محدود می‌کند.

بنابراین در واقعیت نمودار باید مانند تصویر زیر باشد.

عملکرد گرافیکی M1 Ultra در مقایسه RTX انویدیا

علاوه بر این، نسل جدید کارت گرافیک انویدیا با نام RTX 3090 Ti معرفی شده است. این کارت گرافیک جدید حداکثر توان مصرفی ۴۵۰ وات را دارد. مصرف برق کارت گرافیک انویدیا در اوج تقریبا دو برابر M1 اولترا است و اگر مقایسه بین مدل جدید و تراشه اپل انجام شود، این فاصله در حداکثر مصرف نیز بیشتر می‌شود. قیمت RTX 3090 Ti جدید نیز با مک استودیو قابل مقایسه است. با این حال انویدیا هیچ کارت گرافیکی  با بازدهی انرژی مانند M1 اولترا ندارد.

به طور خلاصه اگر شما یک فرد حرفه‌ای هستید که می‌خواهید کامپیوتری با ترکیب عملکرد و کارایی بالا داشته باشید، باید مک استودیو اپل را خریداری کنید. با این حال اگر تنها الویت شما سرعت بالای پردازنده گرافیکی است، باید دستگاه کامیپوتری با کارت گرافیک RTX 3090 Ti خریداری کنید.

منبع Macworld
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.