هیولایی به نام M1 Ultra با ۱۱۴ میلیارد ترانزیستور

اپل چند ماه پیش دو تراشه به نام‌های M1 Pro با ۳۳.۷ میلیارد ترانزیستور و M1 Max با ۵۷ میلیارد ترانزیستور معرفی کرد. اما در کنفرانس تازه خود یک تراشه قدرتمندتر معرفی کرد به نام M1 Ultra که ۸ برابر سریع‌تر از تراشه M1 آیپد ایر ۵ و آیپد پرو ۲۰۲۱ است.

تراشه M1 Ultra اپل دارای ۱۱۴ میلیارد ترانزیستور است. خلق چنین تراشه‌ای به لطف یک ویژگی مخفی M1 Max است که طبق فرآیندی که اپل آن را UltraFusion می‌نامد، دو تراشه M1 مکس با هم ترکیب می‌شوند. تراشه M1 اولترا دارای پردازنده ۲۰ هسته‌ای (۱۶ هسته با عملکرد بالا و ۴ هسته با کارایی بالا) یک پردازنده گرافیکی ۶۴ هسته‌ای و یک موتور عصبی ۳۲ هسته‌ای است که می‌تواند تا ۲۲ تریلیون عملیات را در ثانیه انجام دهد.

تراشه جدید از رم یکپارچه تا ۱۲۸ گیگابایت با پهنای باند ۸۰۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند و در مک استدیو اپل استفاده خواهد شد. جانی سروجی، معاون ارشد فناوری‌های سخت افزاری اپل می‌گوید که M1 Ultra یکی دیگر از تغییر دهنده‌های بازی برای سیلیکون اپل است تا بار دیگر صنعت رایانه‌های شخصی را شوکه کند.

همچنین بخوانید:

جانی در ادامه گفت که M1 اولترا با پردازنده قدرتمند، پردازنده گرافیکی فوق‌العاده، موتور عصبی باور نکردنی، شتاب دهنده سخت افزاری ProRes و مموری یکپارچه عظیم، خانواده M1 را به عنوان قدرتمندترین و تواناترین تراشه جهان برای رایانه‌های شخصی تکمیل می‌کند.

به طول معمول اتصال دو تراشه از طریق یک مادربورد صورت می‌گیرد که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند افزایش تاخیر گردد. به بیان دیگر فاصله زمانی فشار دادن یک کلید و اتفاقی که روی صفحه نمایش میفتد، بیشتر می‌شود.

با استفاده از فناوری UltraFusion، اپل از نرم افزار دستگاه می‌خواهد که تراشه را به عنوان یک واحد تشخیص دهد و M1 Ultra مانند یک SoC عمل می‌کند. M1 اولترا توسط کمپانی TSMC با فناوری ۵ نانومتری تولید می‌گردد.

با توجه به گفته اپل که M1 Ultra خانواده تراشه M1 را تکمیل می‌کند، باید منتظر رونمایی از تراشه M2 برای دستگاه‌های آینده این کمپانی باشیم.

از طريق PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.