انقلاب دوربین آیفون: مقایسه کیفیت از دوربین آیفون ۶ تا دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس

تا بحث معرفی گوشی هوشمند به میان بیاید قطعا شما این جمله را می‌شنوید: دوربین بهبود یافته است!

اما این چه معنی دارد؟ مگاپیکسل بیشتر؟ چه کسی به اعداد اهمیت می‌دهد اگر کیفیت تصاویر بهتر نشود؟

به خصوص با معرفی آیفون ۱۱ پرو مکس همه نگاه‌ها به دوربین این آیفون تازه از راه رسیده بود. ما اینجا یک مقایسه بین آیفون‌ها داریم، اینجا هیچ خبری از عدد و مگاپیکسل و رزولوشن نیست، فقط تصاویر هستند که همه چیز را مشخص می‌کنند. در این بررسی آیفون ۶/۶ پلاس، آیفون ۶s/6s پلاس، آیفون ۷/۷ پلاس، آیفون ۸/۸ پلاس، آیفون XS/XS مکس و آیفون ۱۱ پرو/۱۱ پرو مکس حضور دارند.

بیاید ببینیم که این همه پیشرفت که هر سال گفته می‌شود در عمل چقدر است. ما اینجا تصاویر ثبت شده با آیفون ۶ که در سال ۲۰۱۴ معرفی شده را تا آیفون ۱۱ پرو مکس که سال ۲۰۱۹ رونمایی شد را داریم.

نکته: برای مشاهده تصاویر در سایز اصلی روی آن‌ها کلیک کنید. به خاطر حجم نسبتا بالای تصاویر، باز شدن آن‌ها وابسته به سرعت اینترنت شما ممکن است کمی زمان بر باشد.

صحنه ۱

سری آیفون ۶ و آیفون ۶s بسیار شبیه هم می‌باشند، عکس‌ها به طور قابل توجهی از سایرین تاریک‌تر هستند و جزئیات زیادی در سایه‌ها از دست رفته‌اند. عکس‌ها مناسب هستند اما به هیچ وجه عالی نیستند. آیفون ۷ عکس روشن‌تر و رنگارنگتری را به ثبت رسانده و سپس آیفون ۸ که تغییر رنگی در عکس آن دیده می‌شود، رنگ‌ها به سمت تن زرد رفته‌اند و زیاد جالب نیست. تصویر ثبت شده با آیفون XS اولین تصویری است که واقعا می‌توان دوستش داشت. سری XS و آیفون XR اولین آیفون‌ها با ویژگی HDR هوشمند بودند که دامنه پویا را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. خروجی آیفون ۱۱ پرو مکس بسیار عالی ثبت شده، دامنه پویا بیشتر هم شده اما تغییر بزرگ اینجا تصویر واضح‌تر و جزئیات بیشتر است.

صحنه ۲

در این صحنه تصاویر سری آیفون ۶ و آیفون ۶s مبهم است و جزیئات زیادی در قسمت‌های تاریک‌تر از دست رفته‌اند. آیفون ۷ و آیفون ۸ یک پیشرفت قابل توجه داشته‌اند اما هاله HDR اطراف درختان بسیار غیر طبیعی به نظر می‌رسد. سری XS یک عکس واقعا عالی ثبت کرده و آیفون ۱۱ پرو مکس وضوح و دامنه دینامیکی بهتری در تصویرش دیده می‌شود.

صحنه ۳

اینجا یک صحنه چالش برانگیز داریم، خط ساحلی آیفون ۶، آیفون ۶s و آیفون ۷ را با مشکل مواجه کرده‎‌اند و نتوانسته‌اند یک تصویر کاملا دینامیک را ثبت نمایند. آیفون ۸ پلاس کمی بهبود داشته اما فقط سری XS و پرو ۱۱ تصاویر عالی را ثبت نموده‌اند.

صحنه ۴

ما شرایط مشابه را در این صحنه هم داریم، دامنه پویا ضعیف در آیفون ۶ با جزئیات کم به خصوص در سایه‌ها، و جزئیات قابل توجه و واضح در آیفون‌های اخیر. پیشرفت واقعا قابل توجه است.

صحنه ۵

همان مشاهدات در این صحنه نیز تکرار شده است. به خورشید در تصاویر مختلف دقت کنید، ثبت تصاویر مقابل خورشید کار مشکلی است اما آیفون XS مکس و آیفون ۱۱ پرو مکس به خوبی این کار را انجام داده‌اند.

صحنه ۶

کاملا مشخص است که آیفون‌های جدید چقدر کنتراست بهتری در ثبت تصاویر دارند، به خصوص وقتی که در کنار تصاویر ثبت شده با آیفون‌های قدیمی‌تر قرار می‌گیرند.

صحنه ۷

هاله آبی رنگ در کنار شاخه درختان در آیفون‌های قدیمی کاملا مشخص است و این اشکال در تصاویر ثبت شده با آیفون‌های جدید وجود ندارد و شما رنگ آبی آسمان و سبز درختان را به خوبی و بدون تخریب مشاهده می‌کنید.

صحنه ۸

در این صحنه اختلاف به مراتب کمتر است چون دینامیک کمتری داریم یعنی اختلاف نقاط روشن و تیره تصاویر زیاد نیست، اما هنوز هم برتری آیفون‌های جدید مشخص است.

صحنه ۹

شات اول از این صحنه واقعا شوکه کننده است، چند ظرف در یک محیط تاریک که تا آیفون ۷ هم ادامه داشت اما تصویر ثبت شده با آیفون ۱۱ پرو واقعا یک نمونه برای نمایش قدرت حالت شب است.

صحنه ۱۰

در نور کم شما با آیفون‌های قدیمی‌تر نمی‌توانستید تصاویر خوبی را ثبت کنید، حتی اگر فلش هم روشن بود نتیجه نهایی خوب نبود. حالت شب واقعا تفاوت بزرگی ایجاد کرد و عکاسی آیفون را به سطح جدیدی برده است. حتی اگر سوژه‌های شما در تصاویر حرکت کنند آیفون این را تشخیص می‌دهد و تصاویر شما مات نخواهند شد.

صحنه ۱۱

از تصاویر تیره در آیفون ۶، آیفون ۶s و آیفن ۷ تا عکس زرد آیفون ۸ پلاس و مجدد تاریک آیفون XS مکس، و در آخر یک تغییر رادیکالی و تصویر جذاب ثبت شده با آیفون ۱۱ پرو مکس.

صحنه ۱۲

ما در این صحنه فقط می‌توانیم حالت شب را ستایش کنیم، واقعا یک تغییر دهنده بزرگ در این زمینه بوده است.

صحنه ۱۳

رنگ حروف فقط در آخرین تصاویر عالی به نظر می‌رسد، شاید با وجود تاریکی صحنه، رنگ در عکس سایر آیفون‌ها طبیعی‌تر به نظر برسد. با این حال اگر بخواهید یک عکس را در شبکه‌های اجتماعی از شش تصویر بالا به اشتراک بگذارید، انتخاب نکردن تصویر آخر کمی سخت است!

صحنه ۱۴

نوشته‌ها با چراغ نئون برای آیفون‌ها تا XS مکس یک چالش بزرگ هستند اما ۱۱ پرو مکس تصویر را با وضوع و پویایی عالی ثبت نموده است.

صحنه ۱۵

حالا به صحنه آخر می‌رسیم، توجه داشته باشید که در مرکز تصویر و نوار پایینی جزئیات از دست رفته‌اند. این جزئیات شاید کوچک باشند اما وقتی تصویر آیفون‎های قدیمی را در کنار آیفون XS و بهتر از آن ۱۱ پرو قرار بدهید، متوجه وضوح و جزئیات قابل توجه ثبت شده می‌شوید.

سخن پایانی

ما می‌توانیم سطرهای بی‌پایانی در مورد مگاپیکسل‌ها و مشخصات دوربین بنویسیم، اما در پایان شما هستید و تصاویری که ثبت شده‌اند و می‌خواهید آن‌ها عالی به نظر برسند.

در این مقایسه یک چیز کاملا مشخص می‌باشد، تکامل و پیشرقت قابل توجه بوده است. آیفون ۱۱ پرو مکس حتی در مقایسه با آیفون دو سال پیش نیز پیشرفت مشهودی داشته و ما در این مقایسه حتی سمت دوربین سوپرواید جدید آن نرفتیم. حالت شب یک ویژگی عالی است و اپل آن را به روشی صحیح پیاده کرده و شما نیاز ندارید که آن را فعال و غیر فعال کنید. بسیاری از افرادی که همیشه منتقدوار به دوربین گوشی‌های هوشمند نگاه می‌کنند هم، دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس را ستایش می‌کنند و شرایط را در جنگ کیفیت دوربین به طور قابل توجهی به سود آیفون چرخانده است.

 

منبع PhoneAreana
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.