اپل به دنبال سنسورهای لیدار با طراحی انقلابی برای ماشین خودران

کمپانی اپل در حال حاضر حداقل با ۴ کمپانی برای تولید نسل بعدی سنسورهای لیدار برای ماشین خودران در حال گفتگو است. این حرکت اپل باعث پیشرفت خودش در زمینه تکنولوژی لیدار می‌شود و همچنین پیشنهاداتی را از دیگران دریافت می‌کند.

طبق گزارش رویترز اپل در مقایسه با لیدارهای موجود، محصولی ارزانتر، کوچکتر و فرآیند تولید ساده‌تر را می‌خواهد. کوپرتینویی‌ها به دنبال طراحی انقلابی با سطح بالایی از خواسته‌ها هستند.

اپل در حال حاضر از کمپانی Velodyne و سایر فروشندگان موجود در بازار اتومبیل‌های خودران لیدار را تهیه می‌کند اما قیمت آن بالا و در حدود ۱۰ هزار دلار است، همچنین دارای قطعات متحرک مکانیکی هستند که به معنای این است آن‌ها قبل از رسیدن به موفقیت شکست می‌خورند.

این حرکت نشانه‌ای دیگر از تلاش‌های اپل برای ورود به بازار ماشین خودران است. پروژه تیتان اپل نیز در همین راستا بود که طبق اخبار منتشر شده اپل کار را بر روی آن پروژه متوقف کرد. در این گزارش نیز همانند سابق به تمرکز اپل به فناوری خودران اتومیبل اشاره کرده است و خبری از توسعه یک ماشین کامل نیست.

طرح اپل می‌تواند با روش‌های تولید نیمه هادی ساخته شود که در تولید انبوه صدها هزار دلار صرفه جویی می‌شود. جدای از جستجوی طراحی انقلابی برای لیدار، اپل خودش نیز بر روی این تکنولوژی کار می‌کند که البته پیشرفت آن نامشخص است.

اپل تعدادی از مدیران کلیدی از ماشین سازان صاحب نام این عرصه همانند تسلا را استخدام کرد. این کمپانی حدود ۱۰۰۰ کارمند را روی پروژه تیتان گذاشته بود که در حال حاضر بر روی تکنولوژی اتومیبل خودران کار می‌کنند.

شرکت‌های فناوری بزرگ همانند اپل، اوبر، گوگل و … اتومبیل‌های خود را به عنوان بخشی مهم از آینده می‌دانند و به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های فراوانی را در این حوزه داشته‌اند. در حالی که برخی در حال توسعه یک ماشین کامل هستند، دیگران بر روی فناوری آن کار می‌کنند. به هر حال ما چندین سال با دیدن محصول نهایی از اپل یا سایر کمپانی‌های تکنولوژی و خودروسازی غیر از تسلا فاصله داریم.

پ.ن: لیدار تکنولوژی سنجش از راه دور اجسام است که با تاباندن لیزر به هدف و تجزیه و تحلیل آن فاصله را اندازه می‌گیرد. لیدار کاربرد مشابهی همانند رادار دارد که البته به جای امواج رادیویی از طول موج‌های لیزری استفاده می‌کند. سنسورهای لیدار بخش مهمی از پروژه اپل برای ماشین خودران است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.