فروش کمتر از انتظار آیفون ایکس‌آر

اکثر تحلیلگران انتظار داشتند که آیفون ارزانتر اپل که امسال در تاریخ ۲۶ اکتبر به بازار عرضه شد اکثر فروش آیفون را به خود اختصاص دهد اما اوضاع آن طور که پیش بینی میشد برای آیفون ایکس‌آر پیش نرفت. انتظار می‌رفت که با در نظر گرفتن قیمت ۷۴۹ دلاری برای نسخه ۶۴ گیگابایتی و در مقایسه با برچسب قیمت ۹۹۹ دلار آیفون ایکس‌اس با همین ظرفیت و ۱۰۹۹ دلاری قیمت آیفون ایکس‌اس مکس، این دستگاه با توجه به اینکه از همان تراشه اپل A12 بیونیک بهره می‌برد و ویژگی‌های مشترک زیادی با برادران گران قیمت خود دارد، فروش خوبی را تجربه کند. البته آیفون ایکس‌آر لمس سه بعدی ندارد و در پشت آن یک دوربین به چشم می‌خورد. همچنین از صفحه نمایش ۶.۱ اینچی LCD بهره می‌برد اما در مقابل آیفون ایکس‌اس و آیفون ایکس‌اس مکس به ترتیب از صفحه نمایش‌های ۵.۸ و ۶.۴ اینچی امولد بهره می‌برند.

اما ظاهرا پیش بینی‌ها اشتباه از کار درآمده‌اند و فروش آیفون ایکس‌آر مطابق انتظار نبوده است. اخیرا شرکت بانکی و اوراق بهادار JP Morgan به مشتریان خود گفته که انتظار دارد مدل ارزان قیمت آیفون‌های سال ۲۰۱۸ بتواند ۳۹ درصد از فروش را در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص دهد، در حالی که قبلا این عدد را ۴۹ درصد اعلام کرده بود. شرکت تحقیقاتی Longbow  نیز اعلام کرده است که اپل سفارشات برای آیفون ایکس‌اس و آیفون ایکس‌آر را ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد اما در عوض سفارشات برای آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس افزایش خواهد داشت.

طبق گزارشی که اخیرا منتشر شده است اپل به دو کمپانی فاکسان و پگاترون، که مسئول تولید آیفون ایکس‌آر هستند، گفته است که خط مونتاژ اضافی را برای این دستگاه در نظر نگیرند. ظاهرا اپل پیش‌تر به این دو کمپانی برای اضافه کرد خط مونتاژ آماده باش داده بود.

یکی دیگر از گزارش‌هایی که به فروش کمتر از انتظار این دستگاه اشاره می‌کند متعلق به تحلیلگر نام آشنای اپل میگ-چی کو می‌باشد. کو گفته است که میزان انتظار فروش او در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ تا سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ از ۱۰۰ میلیون به ۷۰ میلیون کاهش یافته است.

تقاضای ضعیف‌تر از حد انتظار برای آیفون جدید که انتظار می‌رفت پرفروش‌ترین آیفون در تعطیلات باشد برای سهامداران اپل مشکل ساز شده است. قیمت نهایی سهام اپل در روز عرضه آیفون ایکس‌آر ۲۱۵.۴۲ دلار بوده است اما حالا به ۱۷۶.۹۸ دلار رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.