ده سال پس از معرفی ایموجی ها توسط اپل

اولین ایموجی یا شکلک در سال ۱۹۹۸ یا ۱۹۹۹ (گزارش‌های متناقضی در این باره وجود دارد) توسط طراح ژاپنی Shigetaka Kurita که بر روی پلتفرم اینترنت موبایلی با نام i-mode در اپراتور NTT کار می‌کرد، طراحی شد. کوریتا از پیش بینی وضع هوا و علائم راهنمایی و رانندگی الهام گرفت، ساده اما قابل فهم؛ و تصمیم گرفت که این رویکرد را برای پروژه خود در نظر بگیرد. اولین مجموعه ایموجی او شامل فقط ۱۷۶ پیکوگرام بود که رزولوشن ۱۲ در ۱۲ پیکسل داشت و هدف آن تمایز سرویس پیام رسان i-mode با سایر رقبا بود.

ده سال پیش دوباره در ژاپن اولین آیفون در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ با سیستم عامل iPhone OS 2.2 (که بعدها تغییر نام به iOS داشت) عرضه شد و کاربران ژاپنی اولین کاربران اپل بودند که با فونت و صفحه کلید ایموجی آشنا شدند. این به روزرسانی برای تمام دنیا عرضه شد اما ایموجی‌ها فقط مخصوص کاربران ژاپنی بود. اما با این حال توسعه دهندگان وارد شدند و با برنامه‌های شخص ثالث از جمله Easter Eggs این قابلیت برای سایرین نیز در دسترس قرار گرفت. این برنامه توسط اپل پشتیبانی یا تایید نشد اما اپ استور آن موقع در ابتدای کار خود بود و ما به واقع داریم در مورد دوران غرب وحشی تلفن‌های هوشمند صحبت می‌کنیم.

در سال ۲۰۱۰ ایموجی‌ها یه یونیکد ترجمه شدند و این شکلک‌های دوست داشتنی به طور گسترده‌تری در دسترس کاربران جهانی قرار گرفتند و دستگاه‌ها با سیستم عامل‌های مختلف می‌توانستد از آن‌ها استفاده کنند. در سال ۲۰۱۵ اپل به طور رسمی کیبورد ایموجی را برای همه کاربران iOS به صورت پیشفرض قرار داد و آن را به محبوب‌ترین صفحه کلید جهان بدل کرد.

در این سال‌ها مجموعه ایموجی‌ها تغییرات بسیاری داشته‌اند. در سال ۲۰۰۸ تعداد شکلک‌ها ۴۷۱ بود اما حالا ما ۲.۷۷۶ شکلک مختلف داریم. بسیاری از شکلک‌ها به خاطر تنوع رنگ پوست و همچنین در نظر گرفته جنسیت طراحی شده‌اند اما برخی از تغییرات نیز صرفا به خاطر زیبایی بوده است. اپل در سال ۲۰۱۶ به سمت رندرهای سه بعدی تغییر جهت داد، با این تغییر کیفیت و رزولوشن این شکلک‌ها در سیستم عامل‌های اپل پیشرفت چشم گیری داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.