آیا دیوان عالی آمریکا بر ضد انحصار اپ استور رای صادر می‌کند؟

دیوان عالی آمریکا در روز چهارشنبه همین هفته اعلام خواهد کرد که آیا مصرف کنندگان می‌توانند بر ضد انحصار اپ استور در دادگاه‌های رده‌هایی پایین شکایت کنند یا خیر. از آن جایی که دستگاه‌های  iOS به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برنامه و بازی‌ها را فقط از اپ استور اپل دانلود کرد، شاکیان معتقدند که همین موضوع باعث بیشتر شدن قیمت برنامه و بازی‌ها شده است. توسعه دهنده ۷۰ درصد سهم و اپل ۳۰ درصد وجه پرداخت شده را برمی‌دارد.

شکایاتی که در دادگاه‌های رده پایین‎تر بر ضد اپل صورت می‌گیرد با این اتهام است که اپل یک بازار بسته برای اپلیکیشن‌های iOS به وجود آورده است. اپل نیز در مقابل می‌گوید آن‌ها هیچ کاری انجام نداده‌اند و فقط فضایی را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده‌اند که برنامه و بازی‌های خود را عرضه کنند. سوال بزرگی که دیوان عالی آمریکا باید در نظر بگیرد این است که اپل یا توسعه دهندگان باعث این افزایش قیمت هستند؟ همانطور که اشاره کردیم توسعه دهندگان قیمت برنامه خود را مشخص می‌کنند و اپل از فروش سهم خود را دریافت می‌کند.

اپل عمدا یک سیستم را ایجاد کرده که اپ استور را قادر می‌سازد قیمت‌های بالاتری را ارائه دهد و عملا رقابت را از بین برده است.- دیوید فردریک؛ وکیل نماینده مشتریان اپل

مشتریان معتقدند که اگر در دادگاه پیروز شوند، می‌توانند قیمت‌های پایین‌تری را برای برنامه‌ها در پلتفرم‌های مختلف پرداخت کنند. از سوی دیگر توسعه دهندگان معتقدند که اگر مشتریان در دادگاه پیروز شوند، منجر به اختلال نه تنها در اپ استور، بلکه در سایر فروشگاه‌ها از جمله گوگل پلی نیز می‌گردد. دلارهای زیادی در خطر هستند، در حالی که میانگین هر برنامه یا بازی در اپ استور فقط ۱ دلار است، اپل در سال گذشته ۱۱ میلیارد دلار از اپ استور درآمد داشته است.

منبع NBC News
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.