هشدار اپل به ترامپ ؛ به اقتصاد آمریکا ضربه نزن!

با وجود توییتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، در مورد تعرفه‌های جدید برای اعمال روی کالاهای وارداتی از چین در ماه گذشته ارسال کرد، اما تا کنون حتی یک پنی (یک صدم دلار) هم از سمت چینی‌ها به آمریکا پرداخت نشده است. در واقع این تعرفه‌ها مالیات روی واردات هستند و شرکت‌های آمریکایی باید آن را پرداخت کنند و در نهایت تصمیم می‌گیرند که آن را از مصرف کننده‌ها بگیرند یا سود خود را کاهش دهند و آن را بپردازند. به طور مثال اپل قاب و محافظ برای آیفون و آیپد از چین وارد می‌کند و شامل ۲۵ درصد مالیات می‌شوند. اما این شرکت ۲۵ درصد را از مصرف کنندگان دریافت نمی‌کند و آن را از سود خود می‌دهد.

اما رده بعدی محصولاتی که با مالیات مواجه می‌شوند تلفن‌های هوشمند هستند. بله آیفون که در آمریکا طراحی شده اما اکثر آن‌ها در چین مونتاژ می‌شوند. این بدان معناست که اگر جنگ تجاری چین و آمریکا افزایش داشته باشد اپل بابت هر آیفون وارداتی از چین باید ۲۵ درصد مالیات به دولت آمریکا پرداخت کند. یک تحلیلگر تاثیری که این اتفاق می‌تواند بر روی محبوب‌ترین مدل یعنی آیفون XR بگذارد را بررسی کرده است. طبق گفته تحلیلگرد مورگان استنلی، کتی هابرتی، اپل می‌تواند قیمت دستگاه را در صورتی که دولت قصد گرفتن مالیات را داشته باشد، ۱۶۰ دلار افزایش دهد. طبق گزارشات اپل قصد دارد که حدود ۳۰ درصد از تولیدات آیفون خود را به خارج از چین منتقل کند و می‌تواند از این ظرفیت برای بازار آمریکا استفاده کند.

به گزارش رویترز، اپل در تلاش است که بتواند ترامپ را برای جلوگیری از اضافه کردن تعرفه در سطحی جدید متقاعد کند و گفته که اعمال مالیات روی آیفون، آیپد و مک باعث کمرنگ شدن حضور اپل در اقتصاد ایالات متحده آمریکا می‌شود. این کمپانی همچنین اعلام که کرده که این تعرفه می‌تواند باعث کم شدن قدرت اپل در بازار جهانی مقابل رقبا شود. دیگر محصولات اپل که ممکن است به زودی شامل تعرفه‌ها شوند اپل تی‌وی، ایرپاد، باتری و سایر قطعات می‌باشند.

اپل و هواوی جنگ تجاری آمریکا و چین را به دقت رصد می‌کنند

انتظار می‌رود که مذاکرات تجاری دو کشور به زودی از سر گرفته شود، تنش در صنعت گوشی‌های هوشمند بالا رفته است. هر نتیجه‌ای غیر از توافقنامه جدید مطمئنا جنگ تجاری فعلی را تشدید می‌کند و به ترامپ برای اعمال مالیات روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی دیگر از چین دلیل می‌دهد. یکی دیگر از شرکت‌هایی که به شدت پیگیر این شرایط است، هواوی می‌باشد. در حالی که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل مسائل امنیتی هر گونه خرید از هواوی را ممنوع کرده است، به این موضوع اشاره داشته که می‌توان از هواوی برای ابزاری برای دستیابی به شرایط مطلوب در توافقنامه تجاری استفاده کرد. ترامپ و شی جین پینگ هر دو در اجلاس گروه ۲۰ که هفته آینده در ژاپن برگزار می‌شود، حضور دارند و این می‌تواند فرصت خوبی برای رفع مشکلات فی مابین باشد.

اگر اپل مجبور به افزایش قیمت دستگاه‌های خود به خاطر تعرفه‌ها شود، نه تنها مصرف کنندگان آمریکایی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، بلکه دولت آمریکا نیز متحمل ضرر خواهد شد. اپل بزرگترین شرکت پرداخت کننده مالیات در ایالات متحده آمریکا است و سال گذشته اعلام کرد که طی پنج سال ۳۵۰ میلیارد دلار از طریق سرمایه گذارید و هزینه‌های مختلف به اقتصاد آمریکا اضافه می‌کند. فروش پایین با وجود مالیات واردات، اپل را مجبور به کاهش این رقم می‌کند و با وجود اینکه آیفون پر فروش‌ترین تلفن هوشمند آمریکا است، این به رقبا کمک خواهد کرد. بنابراین اپل می‌گوید که تعرفه آمریکا زمین بازی را به نفع رقبای جهانی می‌چرخاند.

جنگ تجاری آمریکا و چین توسط ترامپ به خاطر متوازن نبودن واردات و صادرات در مقابل چین بود. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که موازنه نبودن واردات و صادرات با چین به معنای رفتن به سوی کسری بودجه نیست اما ترامپ از این دیدگاه به آن نگاه کرد و تصمیم گرفت هر کاری که در توان دارد انجام بدهد تا این موازنه رعایت شود.

منبع رویترز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.