ویژگی SOS باعث هزاران تماس غیر عمدی با اورژانس می‌شود

اپل با iOS 11، ویژگی اضطراری SOS را به آیفون اضافه کرد کرد که با طولانی فشار دادن دکمه کناری و دکمه تنظیم صدای دستگاه فعال می‌شود. با اپل واج سری ۴، این ویژگی به ساعت هوشمند اپل آمد و اگر ساعت هوشمند تشخیص دهد که کاربر به زمین افتاده، به صورت خودکار با خدمات اضطراری تماس می‌گیرد. در حالی که این یک ویژگی بسیار عالی است ولی باعث شده که تماس‌های غیر عمدی بسیاری با اورژانس گرفته شود.

مدیر ارتباطات خدمات اضطراری شهرستان سرپی (شهرستانی در آمریکا) گفته که آن‌ها تا کنون بیش از هفت هزار تماس غیرعمدی یا ناخواسته به خاطر این ویژگی دریافت کرده‌اند. بعد از اینکه تماس گرفته شده با خدمات اضطراری قطع می‌شود آن‌ها با تماس گیرنده ارتباط برقرار می‌کنند که مطمئن شوند همه چیز درست است. تقریبا ۴۰ بار در روز آن‌ها با تماس‌های تصادفی مواجه می‌شوند.

در حقیقت این اتفاق برای مدیر ارتباطات خدمات اضطاری سرپی افتاده است! وی گفت من زمانی که با نوه‌هایم در حال بازی بودم، اشتباها با ۹۱۱ تماس گرفته‌ام. ناگهان متوجه شدم از بلندگوی ساعتم فردی از من میپرسد همه چیز خوب است!

بسیاری از کاربران با پست‌های شبکه‌های اجتماعی به طور اتفاقی با خدمات اضطراری تماس می‌گیرند. به طور مثال در یک پست در فیسبوک به آن‌ها گفته می‌شود که دکمه کناری آیفون را چهار بار پشت سرهم بزنند تا ببیند چه اتفاقی میفتد! با این کار در آیفون ۷ و پایین‌تر با خدمات اضطراری تماس برقرار می‌شود.

شرایط آنجایی سخت می‌شود که کاربران تماس خدمات اضطراری را جواب نمی‌دهند و آن‌ها مجبور می‌شوند مامورین خود را به مکان کاربر بفرستند تا از سلامت و امنیت فرد مطمئن شوند.

ما بارها شنیده‌ایم که یک آیفون یا اپل واچ به نجات جان یک انسان کمک کرده است. با این حال طرف دیگر داستان مشکلاتی است که برای خدمات اضطراری پیش می‌آید. در کشور ما نیز این شما ۱۱۲ است که متعلق به جمعیت هلال احمر می‌باشد و شما با ویژگی SOS به اپراتورهای هلال احمر متصل می‌گردید. بسیاری از کاربران از این ویژگی مطلع نیستند و به صورت تصادفی تماس را برقرار می‌کنند و سپس با ترس تماس را قطع می‌نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.