رسمی : قابلیت‌های جدید به زبان فارسی برای آیفون و مک اپل

اپل به تازگی در یک اطلاعیه ویژگی‌های جدیدی را معرفی کرده که در سال جاری میلادی به آیفون ، اپل واچ، آیپد و مک اضافه می‌شوند. اما نکته هیجان انگیز این اطلاعیه برای ما ایرانی‌ها پشتیبانی از زبان فارسی برای چندین ویژگی آیفون ، آیپد و سایر محصولات اپل است!

اپل در اطلاعیه خود گفته که ویژگی زیرنویس زنده که می‌تواند هر محتوای صوتی را رونویسی کند، به زبان انگلیسی به صورت آزمایشی در آیفون، آیپد و مک اضافه می‌شود. گوگل از زمان اندروید ۱۰ این قابلیت را در دستگاه‌های پیکسل و برخی دیگر از دستگاه‌های اندرویدی به زبان انگلیسی اضافه کرد. البته این ویژگی در پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو در زبان‌های دیگری نیز در دسترس بود. بنابراین حضور این قابلیت در اکو سیستم اپل ویژگی جدیدی نیست اما می‌تواند کاربران بیشتری را پوشش دهد. همچنین بخوانید: اضافه کردن برنامه بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به تقویم گوشی .

مانند نسخه اندرویدی این ویژگی، قابلیت زیرنویس زنده از قدرت پردازشی دستگاه استفاده می‌کند و هیچ اطلاعاتی از دستگاه کاربر خارج نمی‌شود. نسخه بتای این قابلیت در اواخر سال جاری میلادی در آمریکا و کانادا برای آیفون ۱۱ و جدیدتر، آیپد با A12 بایونیک و جدیدتر و مک‌های دارای تراشه سری M عرضه خواهد شد.

اپل سال گذشته ویژگی کنترل‌های تشخیص حرکتی را به اپل واچ اضافه کرد. با این قابلیت با برخی حرکات دست می‌توان اقداماتی مانند پاسخ به تماس یا رد آن، پخش/مکس رسانه، شروع تمرین و … را انجام داد و حالا این کمپانی می‌خواهد عملکرد آن را گسترش دهد.

اپل واچ همچنین برای افراد ناتوان جسمی قابلیت تازه‌ای دارد و با آن می‌توانند اپل واچ خود را با آیفون کنترل نمایند. ویژگی Apple Watch Mirroring از فناوری AirPlay کمک می‌گیرد تا افرادی که محدودیت‌های حرکتی دارند، ساده‌تر با اپل واچ خود کار کنند.

اپل قابلیت تشخیص صدا را با iOS 14 معرفی کرد تا آیفون بتواند صداهای خاصی مانند صدای زنگ درب، هشدار دود و … را شناسایی کند و به کاربران کم شنوا یا ناشنوا اطلاع دهد. به زودی این قابلیت امکان تنظیم صداهای سفارشی را به دست می‌آورد. طبق اسکرین شات منتشر شده، این ویژگی به صداهای تکراری گوش می‌دهد و صداهای مختص محیط کاربر را یاد می‌گیرد.

ویژگی‌های VoiceOver، Speak Selection و Speak Screen اپل در آیفون ، آیپد و مک از ۲۰ زبان جدید پشتیبانی می‌کنند که عبارتند از: عربی (جهانی)، باسکی، بنگالی (هند)، بوجپوری (هند)، بلغاری، کاتالان، کرواتی، فارسی ، فرانسوی (بلژیک)، گالیسی، کانادایی، مالایی، ماندارین (لیائونینگ، شانشی، سیچوان)، مراتی، شانگهای (چین اسپانیایی (شیلی)، اسلوونیایی، تامیلی، تلوگو، اوکراینی، والنسیایی و ویتنامی. در مک بررسی کننده نوشتار جدید VoiceOver موارد قالب بندی مانند فاصله‌های اضافه یا حروف بزرگ را اسکن می‌کند، در نقشه اپل هم VoiceOver صدا و بازخوردهای لمسی جدیدی را به کاربران ارائه می‌دهد.

به گفته اپل پردازش روی دستگاه از سنسور لیدار دوربین آیفون و آیپد برای تشخیص درب استفاده می‌کند. این ویژگی به کاربران خاص کمک می‌کند که ورودی‌های مکان جدید را شناسایی کننده و توضیح می‌دهد که درب باز است یا بسته و چگونه باز می‌شود.

این ویژگی‌ها بخشی از امکانات اضافه شده به Magnifier یا همان ذره‌بین iOS است. همچنین امکان تشخیص و توصیف اشیاء و افراد نزدیک و هشدار به کاربران وجود دارد. لازم به ذکر است که این قابلیت‌ها نیاز به سنسور LiDar دارد که در تمامی آیفون و آیپدها وجود ندارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید در راه، Buddy Controller است که دو کنترلر بازی با هم ترکیب می‌شوند تا دوستی بتواند در یک بازی به شما کمک کند. قابلیتی که در Xbox به نام Copilot شناخته می‌شود.

در ادامه این اطلاعیه آمده که قابلیت دیکته Voice Contro امکان گفتن ورودی حرف به حرف کلمات، کنترل‌هایی برای تنظیم مدت زمان انتظار سیری برای دریافت پاسخ، تغییرات بصری در برنامه کتاب اپل و … در آینده به سیستم عامل‌های اپل اضافه می‌شوند.

نظر شما درباره در دسترس بودن چند ویژگی جدید به زبان فارسی در محصولات اپل از جمله آیفون چیست؟ این می‌تواند شروعی بر گسترش قابلیت‌های مختلف از جمله سیری به زبان فارسی باشد.

از طريق Newsroom
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.