جانی آیو ، مرد ۵۰ میلیارد دلاری اپل

سه سال بعد از مرگ استیو جابز، مدیران اپل تخمین زدند که از دست دادن جانی آیو ، مدیر طراحی آن زمان شرکت، حداقل ۵۰ میلیارد دلار ارزش بازار اپل را کاهش می‌دهد.

  • پس از مرگ استیو جابز در سال ۲۰۱۱، تیم کوک مدیر عامل اپل می‌ترسید که خروج جانی آیو ، سرمایه گذاران را به سمت فروش سهام سوق دهد.
  • سه سال بعد از مرگ استیو جابز، مدیران کمپانی برآورد کردند که اگر تزار طراحی اپل، جانی آیو ناگهان این کمپانی را ترک کند، اپل بیش از ۵۰ میلیارد دلار ارزش بازار خود را از دست خواهد داد.

جانی آیو حداقل ۵۰ میلیارد دلار برای اپل ارزش داشت

این ماجرا در کتاپ جدید تریپ میکل، گزارشگر نیویورک تایمز ، به نام «پس از استیو» آمده است که بر موفقیت‌های اپل به بعد از دوران جابز تمرکز دارد.

در کتاب «پس از استیو»، نویسنده به توصیف اپل درگیر در سال ۲۰۱۱ بعد از مرگ استیو جابز، بنیانگذار و مدیر عامل آن می‌پردازد. در آن زمان بزرگترین ترس تیم کوک این بود که جانی آیو، طراح ارشد اپل که یکی از نزدیکترین دوستان جابز بود، کمپانی را ترک کند. از آن جایی که آیو، در کنار جابز، مهمترین فرد برای موفقیت‌های اپل بود، مدیران سابق اپل تخمین زدند که خروج آیو بیش از ۵۰ میلیارد دلار یا تا ۱۰ درصد از ارزش بازار اپل را نابود می‌کند.

در آن زمان اپل تحت فشار شدید افکار عمومی قرار داشت تا محصول موفق دیگری را ارائه کند تا ثابت کند نوآوری این کمپانی با هم بنیانگذارش از بین نرفته است. بنابراین آیو ساعت هوشمند اپل با نام اپل واچ را ارائه کرد.

سال ۲۰۱۴ بود و به نظر می‌رسید که آینده اپل بیش از هر زمان دیگری به آقای آیو بستگی دارد. عشق او به خطوط ساده و خالص قبلا برای دنیا با محصولات محبوبی مانند آیپاد، آیمک و آیفون ترسیم شده بود. اکنون او با تیم کوک، مدیر عامل اپل، پشت میز کنفرانس نشسته بود. این دو مرد نزدیک به ۴۰ سال همکاری کرده بودند، یکی در حال طراحی و دیگری فعال در مونتاژ دستگاه‌هایی که یک تجارت شکست خورده را به بزرگترین شرکت جهان تبدیل کردند. هر دوی آن‌ها خواهان موفقیت دیگری بودند، اما آقای آیو تلاش می‌کرد تا محصولی جسورانه‌تر از هر نمایش تاریخچه کمپانی داشته باشد.

این معرفی گران قیمت مستلزم ساخت یک چادر سفید ۲۵ میلیون دلاری بود که در آن روزنامه نگاران منتخب، مدیران اجرایی و برترین مدیران دنیای مد بتوانند نگاهی دقیق‌تر به محصول داشته باشند. حتی آیو توصیه کرده بود که چندین درخت را برای برپایی یک چادر باشکوه حذف کنند. بخش بازاریابی اپل با این ایده موافق نبود.

این مجموعه کوچکی از چالش‌های پیش روی طراح برتر اپل بود. وی معتقد بود که موفقیت ساعت به متقاعد کردن جهان مبنی بر اینکه یک اکسسوری مد روز است، بستگی دارد. او روایت ووگ (مجله مد و سبک زندگی) را مهمتر از هر نقد فنی می‌دانست. چادر برای اینکه رویداد به اندازه یک نمایش مد گران قیمت باشد، بسیار مهم بود.

در نهایت آیو به هر چیزی که می‌خواست رسید، از جمله یک چادر بسیار گران قیمت.

آیو ناامید

اما انتخاب ساعت به عنوان یک محصول مد کاملا شکست خورد و رهبر اپل تصمیم گرفت که سال‌های بعد این یک محصول با تمرکز روی سلامت و تناسب اندام باشد. ارزش آیو برای اپل به حدی بود که «کوک می‌ترسید سرمایه گذاران سهام خود را در صورت خروج آیو به فروش برسانند». اما کل ماجرا، همراه با انتقال پروژه اپل واچ به هیئت مدیره، حس بدی را به آیو داد.

برای اغلب حضار، تایید آقای کوک برای آقای آیو یک برد به نظر می‌رسید. اما طراح آن را بعدا به یک پیروزی شکست آمیز تغییر داد. او به همکارانش گفته که بحث بر سر این رویداد و کشمکش بزرگتر بر سر بازاریابی، اولین لحظاتی بود که او در اپل احساس عدم حمایت کرد.

آیو احساس خستگی می‌کرد زیرا مدیر طراحی اپل به معنای مدیریت صدها نفر بود که از تیم ۲۰ نفره سال‌های نه چندان دور او گسترش یافته بودند. برای جلب رضایت آیو، وی را مدیر ارشد طراحی اپل معرفی کردند که سمتی پاره وقت به جای مدیریت روزمره بود.

در مورد دوستی استیو و آیو

اما این تغییر سمت نیز کمکی به بهبود وضعیت آیو نکرد. این طراح صاحب نام آنقدر ناامید شد که در سال ۲۰۱۹ اپل را ترک نمود و یک شرکت مشاوره طراحی به نام LoveFrom تاسیس نمود که اپل نیز یکی از مشتریان آن است.

آیو در مقاله خود به مناسبت دهمین سالگرد استیو جابز در مجله وال استریت نوشت: «بیشتر روزها با هم ناهار می‌خوردیم و بعد از ظهرهایمان را در استودیو طراحی می‌گذارندیم. آن زمان‌ها برخی از شادترین، خلاق‌ترین و خوشحال‌ترین دوران زندگی من بودند.»

جانی آیو بعد از اپل با فراری نیز همکاری می‌کند تا به طراحی خودروی الکتریکی بعدی این کمپانی کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.