ویژگی ProRes در زمان عرضه آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس در دسترس نیست

ویژگی ProRes که اپل در کنفرانس معرفی سری آیفون ۱۳ به آن پرداخت، با آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس هنگام عرضه همراه نیست. پشتیبانی از این قابلیت بعداً ارائه خواهد شد.

ProRes به زودی در آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس

آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس که به تازگی معرفی شده‌اند، برای اولین بار فیمبرداری با فرمت ProRes را به ارمغان می‌آورند و ویژگی دیگری را به سبک فیمبرداری هالیوودی آیفون اضافه می‌کنند. با این حال ویژگی ProRes به موقع آماده نشده و در آیفون‌هایی که در ابتدا عرضه می‌شوند، وجود ندارد.

صفحه آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس در سایت اپل برای پشتیبانی از ویژگی ProRes از عبارت به زودی استفاده کرده است. این یعنی باید در نسخه‌های آینده iOS 15 منتظر این ویژگی باشیم.

این کدک تصویری، کارایی و کیفیت بالایی را ارائه می‌دهد. فیلم ProRes گرفته شده با دوربین آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس، هنگام ویرایش ویدیو آزادی عمل بیشتری را ارائه می‌دهد.

توضیحات بیشتر در مورد ProRes 

ProRes کدک ویدیویی اختصاصی اپل است که ویژگی‌های مختلفی را به همراه دارد. این کدک تا وضوح ۸K را پشتیبانی می‌کند و به دلیل کارایی و پشتیبانی گسترده در نرم افزار‌های مانند Final Cut Pro, Adobe Premiere, Adobe After Effects و … توسط فیلمسازان، تبلیغ کنندگان، آژانس‌های ایده پردازی و … استفاده می‌شود.

چرا آیفون‌های معمولی سری ۱۳ از ProRes پشتیبانی نمی‌کنند؟

آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی از فیلم‌های ProRes پشتیبانی نمی‌کنند.

تیم اپل برای پشتیبانی از این ویدیو مجبور به ایجاد رمزگذار و رمزگشای مخصوص کدک در A15 شدند. همچنین یک هسته گرافیکی بیشتر در مدل‌های پرو وجود دارد (مجموعا ۵ هسته). رمزگشای اختصاصی و پردازنده گرافیکی ۵ هسته‌ای، مسئول رسیدگی به این فرمت ویدیویی بدون تغییر قابل توجه در عمر باتری، در مدل‌های پرو هستند.

ضبط این نوع ویدیوها نیروی پردازشی قابل توجهی می‌خواهد. حتی در مدل‌های پرو نیز ضبط این ویدیوها با وضوح ۴K با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه امکان پذیر است و خبری از ۶۰ فریم در ثانیه نیست!

تراشه A15

محدودیت ProRes در مدل پایه آیفون ۱۳ پرو/مکس

ویدیوهای ProRes نسبت به ویدیوهای معمولی، فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. اپل نیز ضبط این نوع ویدیوها را در مدل‌های ۱۲۸ گیگابایت آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس به وضوح ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه محدود کرده است. ما هنوز نمی‌دانیم که یک دقیقه ویدیو ProRes که با دوربین آیفون ضبط شده حدودا چقدر فضا را اشغال می‌کند.

طبق یک سند پشتیبانی در وب سایت اپل که به فرمت ProRes پرداخته است، حجم تقریبی برای کیفیت ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه حدود ۱ گیگابایت به ازای هر دقیقه است!

دوربین آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس

ProRes برای اولین بار در آیفون ۱۳ پرو/مکس

پیاده سازی پشتیبانی از ProRes در آیفون را می‌توان یک شاهکار بزرگ نامید.

آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس اولین تلفن‌های هوشمند جهان هستند که امکان ضبط مستقیم ویدیو ProRes را دارند. و این تنها دستگاه دنیا است که امکان ضبط، ویرایش، اشتراک گذاری و … این نوع ویدیوها را در کنار هم فراهم کرده است. درست مانند فرمت ProRAW که اپل به عکاسی آیفون اضافه کرد، ProRes نیز به سادگی در دسترس شما است.

این نوع ویدیو از طریق برنامه Photos و ابزارهای آن نیز قابل ویرایش است و اپل طبق معمول همه چیز را در کمال حرفه‌ای بودن، به سادگی در دسترس کاربران قرار داده است.

از طريق اپل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.