ویژگی‌های تایید شده آیفون ۱۴ بر اساس اخبار و شایعات

اپل چند ماه دیگر سری آیفون ۱۴ را رونمایی می‌کند. انتظار می‌رود آیفون‌های ۲۰۲۲ ارتقا قابل توجهی نسبت به سری آیفون ۱۳ داشته باشند که خود یک به روزرسانی متوسط نسبت به سری آیفون ۱۲ محسوب می‌شود. با این حال ما اطلاعات نسبتا زیادی از نسل بعدی آیفون داریم و اینجا تمامی ویژگی‌های تایید شده آیفون ۱۴ بر اساس اخبار، افشاگری‌ها و شایعات درج شده‌اند.

هر سال قبل از معرفی آیفون جدید، اطلاعات زیادی از آن به بیرون درز می‌کند. بسیاری از این اطلاعات از سوی چند منبع با سابقه خوب منتشر می‌شوند و می‌توان به آن‌ها تا حد زیادی اعتماد کرد. بنابراین در ادامه برای آشنایی با ویژگی‌هایی تایید شده آیفون ۱۴ همراه باشید.

طراحی آیفون ۱۴

متریال درجه یک و بریدگی بیضی شکل

قطعا آیفون ۱۴ بسیار شبیه به آیفون ۱۳ خواهد بود. با این حال به گفته جان پروسر، افشا کننده خوش نام این زمینه، اپل از مواد درجه یک مانند آلیاژ تیتانیوم برای قاب استفاده خواهد کرد. همچنین شایعات اولیه حاکی از آن بود که بریدگی صفحه نمایش و برآمدگی دوربین در سری آیفون ۱۴ جایی ندارند. با این حال چند شایعه و رندر مشخص کرد که بریدگی در مدل‌های پرو حذف می‌شود و برآمدگی دوربین پشت همچنان حضور دارد. در واقع به خاطر استفاده از سنسور دوربین بزرگتر، این برآمدگی احتمالا بزرگتر از آنچه که در سری ۱۳ مشاهده کردیم، خواهد بود.

در ابتدا رندرهایی منتشر شد که مشخص می‌نمود آیفون ۱۴ از طراحی آیفون ۴ با دکمه‌های گرد الهام می‌گیرد، اگرچه ظاهر مدرن سری ۱۳ را حفظ می‌کند. امکان انتقال بخشی از سخت افزار فیس آیدی به زیر صفحه نمایش نیز وجود دارد. اکنون که به معرفی نزدیک‌تر شده‌ایم، رندرهای CAD بیشتری منتشر شده که نشان می‌دهد آیفون ۱۴ معمولی، بریدگی صفحه نمایش را همچنان دارد و اندازه آن تفاوتی با سری ۱۳ نمی‌کند.

رندر CAD درز شده از آیفون 14

در آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس، راس یانگ، مینگ-چی کو و سایر منابع ادعا می‌کنند که اپل از دو حفره به شکل‌های دایره و بیضی استفاده می‌کند. در اولی دوربین فیس تایم قرار می‌گیرد و دومی که دهانه بزرگتری دارد، دوربین TrueDepth و پروژکتور نقطه‌ای فیس آیدی را در خود جای می‌دهد.

طرح مفهومی آیفون 14 پرو
طرح مفهومی آیفون ۱۴ پرو

حذف سیم کارت فیزیکی

رندرهای CAD منتشر شده نشان می‌دهند که محل قرار گیری دکمه‌ها و سینی سیم کارت دقیقا مانند سری آیفون ۱۳ می‌باشد و تغییر قابل توجهی از این نظر در آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو رخ نداده است. در ابتدا شایعه شده بود که اسلات سیم کارت در مدل‌های پرو حذف می‌شود و تنها از eSIM پشتیبانی می‌نمایند.

با این حال حداقل این شایعه دقیق نیست و اپل نهایتا در بازارهای منتخب این کار را انجام دهد، چون بسیاری از نقاط دنیا برای این تغییر آماده نیستند.

شماتیک‌ها و ابعاد

طبق طرح‌های شماتیک درز شده، سری آیفون ۱۴ دارای برجستگی دوربین کمی ضخیم‌تر نسبت به سری آیفون ۱۳ است، اگرچه ضخامت کلی گوشی تغییر نمی‌کند. ابعاد درج شده در طرح شماتیک نشان می‌دهد که آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس کمی باریک‌تر و کوتاه‌تر از نسل قبلی خود هستند اما نباید در دست گرفتن آن‌ها تفاوت چندانی داشته باشد.

 

ضخامت

ارتفاع

عرض

ضخامت برآمدگی دوربین

آیفون ۱۳ پرو

۷.۸۵

۱۴۶.۷۱

۷۱.۵۲

۴.۰۵

آیفون ۱۴ پرو

۷.۸۵

۱۴۷.۴۶

۷۱.۴۵

۴.۱۷

آیفون ۱۳ پرو مکس

۷.۸۵

۱۶۰.۸۴

۷۸.۰۷

۴.۰۵

آیفون ۱۴ پرو مکس

۷.۸۵

۱۶۰.۷

۷۷.۵۸

۴.۱۷

خبری از آیفون ۱۴ مینی نیست

تغییر جالبی که ظاهرا در سری آیفون ۱۴ رخ می‌دهد، حذف مدل مینی است. با در نظر گرفتن اینکه آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۳ مینی فروش قابل توجهی را نداشتند، اپل احتمالا تولید این نوع گوشی با صفحه نمایش ۵.۴ اینچی را متوقف کند. اپل به جای آن یک گوشی دیگر را جایگزین می‌کند و سری ۱۴ حاوی مدل‌های زیر است:

  • آیفون ۱۴
  • آیفون ۱۴ مکس
  • آیفون ۱۴ پرو
  • آیفون ۱۴ پرو مکس

از نظر اندازه صفحه نمایش، آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو با صفحه نمایش ۶.۱ اینچی و مدل‌های مکس با نمایشگر ۶.۷ اینچی همراه خواهند بود.

صفحه نمایش آیفون ۱۴

طبق شایعات، مدل‌های پرو همچنان با صفحه نمایش ProMotion و نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی عرضه می‌شوند که تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌کند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تمامی مدل‌های سری ۱۴ به صفحه نمایش ProMotion مجهز می‌شوند. با این حال، راس یانگ، تحلیگر DSCC معتقد است به خاطر کمبود این نوع پنل صفحه نمایش، اپل به استفاده از نمایشگر ProMotion در مدل‌های پرو ادامه می‌دهد.

شایعه شده که اپل به دنبال تامین کنندگان جدیدی برای پنل‌های اولد LTPO آیفون ۱۴ پرو است، سامسونگ تنها تامین کننده صفحه نمایش سری آیفون ۱۳ بود. اما امسال LG Display و BOE نیز تحرکاتی داشته‌اند، با این حال مشخص نیست که آیا پنل‌های اولد ۱۲۰ هرتزی را برای آیفون بعدی تامین می‌کنند یا خیر.

دوربین‌ها

از طرح‌های شماتیک و CAD مشخص است که آیفون ۱۴ پرو با همان دوربین سه گانه همراه است و مدل‌های معمولی نیز با دوربین دوگانه به فروش می‌رسند.

قابلیت‌های آیفون 14

سنسور جدید ۴۸ مگاپیکسلی

در اواخر سال ۲۰۲۱، شایعات به ارتقا وضوح دوربین اصلی در سری آیفون ۱۴ اشاره داشتند. مینگ-چی کوک ادعا کرد که اپل از سنسور ۴۸ مگاپیکسلی برای دوربین اصلی استفاده می‌کند. با این حال برنامه دوربین تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی را با فناوری ترکیب پیکسل ثبت می‌کند تا بیشترین جزئیات را داشته باشد.

ترکیب پیکسل برای گوشی‌های هوشمند یک نعمت است. چون اندازه سنسور در این دستگاه‌ها محدود است و افزایش وضوح تصویر (مگاپیکسل) منجر به کوچک شدن هر پیکسل می‌گردد. در یک گوشی هوشمند که با توجه به اندازه سنسور، نور کمتری را نسب به دوربین مستقل دریافت می‌کند، وضوح بالا باعث کاهش کیفیت در نور کم می‌شود. Pixel binning یا همان ترکیب پیکسل باعث می‌شود که داده‌های گروه‌های پیکسلی با هم ترکیب شوند و تصویر با وضوح پایین‌تر از سنسور ثبت می‌شود اما جزئیات حفظ می‌گردد.

بر اساس یک شایعه در شبکه اجتماعی چینی Weibo، اپل اندازه سنسور را تا ۲۱ درصد در سری آیفون ۱۴ پرو افزایش می‌دهد. یک حسگر بزرگتر و استفاده از الگوریتم ترکیب پیکسل می‌تواند مشکل عملکرد دوربین در نور کم را رفع کند.

همچنین حضور سنسور ۴۸ مگایپسکلی می‌تواند راه را برای فیلمبرداری ۸K در آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس باز کند.

لنز پریسکوپ

شایعات اولیه در مورد سری آیفون ۱۴ حاکی از آن بود که اپل می‌تواند این گوشی را به لنز پریسکوپ با زوم اپتیکال ۱۰ برابر مجهز کند که نسبت به سه برابر فعلی آیفون ۱۳، قابل توجه است. با این حال با نزدیک شدن به معرفی سری ۱۴، تحلیلگران صاحب نام پیش بینی خود را تغییر دادند و می‌گونید که اپل تا سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ از لنز پریسکوپ استفاده نخواهد کرد.

در سیستم دوربین پریسکوپ، حسگر به جای صفحه موازی، در یک صفحه عمود بر پشت تلفن قرار می‌گیرد. یک آینه مسئول انعکاس نور از صحنه به سمت سنسور دوربین است. زوم اپتیکال توسط یک مجموعه لنز چند قسمتی فعال می‌شود که به صورت عمودی در سطوح موازی با سنسور تصویر هستند. پس از انعکاس توسط آینه، پرتوهای نور از لنزها عبور کرده و روی سنسور پخش می‌شوند.

مهمترین مزیت سیستم پریسکوپ این است که مجموعه‌های لنز پیچیده مانند لنزهای تله فوتو را می‌توان در فرم فشرده بدنه یک گوشی هوشمند قرار داد. برای کاربر، دوربین‌های پریسکوپ زوم اپتیکال بالایی را امکان پذیر می‌کنند تا بتوان از دور عکس‌های با حداقل اعوجاج و کاهش وضوح ثبت کرد.

اپل حتی اگر بخواهد لنز پریسکوپ را در سال ۲۰۲۳ به آیفون اضافه کند، خیلی دیر است. گوشی‌های پرچمدار اندرویدی مانند گلکسی S21 اولترا و هواوی P30 پرو اکنون دارای دوربین پریسکوپ هستند.

عملکرد سری آیفون ۱۴

A16 بایونیک برای آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس

هر نسل جدید آیفون معمولا از یک تراشه جدید سری A بهره می‌برد. شایعات حاکی از آن است که اپل احتمالا با آیفون ۱۴ معمولی از این استاندارد خارج شود. تنها آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس از تراشه جدید A16 بایونیک استفاده می‌کنند و مدل‌های معمولی آیفون ۱۴ از همان تراشه A15 بایونیک بهره می‌برند.

طبق گزارشات و انتظارات، A16 بایونیک عملکردی بی‌نظیر را به عنوان یک تراشه موبایل دارد. با توجه به اینکه فناوری تولید آن ۴ نانومتری است و اندازه آن نیز بزرگتر می‌شود، می‌توان چنین انتظاری داشت. البته برخی گزارشات با این ادعا تناقض دارند و می‌گویند که A16 بایونیک با فرآیند تولید NP4 همراه است که نسخه بهبود یافته ۵ نانومتری محسوب می‌شود. بزرگ شدن تراشه باعث سازماندهی مجدد اجزای داخلی می‌شود و بهبود کارایی آن می‌تواند منجر به بهبود عمر باتری نیز گردد.

تراشه A15 بایونیک

مودم جدید X65 کوالکام

یکی دیگر از پیشرفت‌های احتمالی که به سری آیفون ۱۴ راه پیدا می‌کند، مودم اسنپدراگون X65 کوالکام است. این اولین سیستم مودم ۱۰ گیگابایتی ۵G در دنیا است. این تراشه همچنین می‌تواند راه را برای اتصال ماهواره‌ای آیفون باز کند. طبق گزارشات قبلی، اپل قصد دارد ویژگی ارتباط اضطراری مبتنی بر ماهواره را در آیفون‌های بعدی پیاده کند تا کاربران در شرایطی که آنتن دهی سلولار ندارند، از آن استفاده نمایند.

یک گزارش از تایوان می‌کوید که اپل سفارش تراشه‌های فرکانس رادیو ۵G را نیز به TSMC داده است. بر اساس گزارشات این تراشه‌ها بر اساس فناوری خود اپل است و با فرآیند ۶ نانومتری TSMC تولید می‌شوند. حضور این تراشه می‌تواند باعث بهبود عمر باتری هنگام استفاده از ۵G و Wi-Fi 6E شود.

رم بیشتر؟

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه سری آیفون ۱۴ می‌تواند رم بیشتر باشد. آیفون همیشه رم کمتری نسبت به رقبای اندرویدی خود داشته است. شایعات از زنجیره تامین چینی اپل نشان می‌دهد که اپل احتمالا رم سری آیفون ۱۴ پرو را به ۸ گیگابایت ارتقا می‌دهد. با این حال جف پو، تحلیلگر Haitong International Securities معتقد است که تمام مدل‌های آیفون ۱۴ با ۶ گیگابایت رم همراه هستند.

تاریخ عرضه آیفون ۱۴

طبق برنامه معمول اپل برای عرضه یک آیفون جدید، سری آیفون ۱۴ در اواخر شهریور ماه معرفی و با فاصه کوتاهی روانه بازار می‌شود.

ویژگی‌های مورد انتظار شما از آیفون ۱۴

بر اساس تمام ویژگی‌های فوق که به آیفون سری ۱۴ اضافه می‌شوند، نظر شما در مورد این محصول چیست؟ آیا آیفون ۲۰۲۲ را خریداری می‌کنید؟

از طريق iPhoneHacks
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.