برنامه تعمیر سلف سرویس اپل آغاز شد [ دانلود راهنمای تعمیر مدل‌های مختلف آیفون ]

چندی پیش گزارش دادیم که اپل به زودی ابزار، قطعات یدکی و راهنمای مورد نیاز برای تعمیر آیفون را تحت برنامه جدید تعمیر توسط خود کاربران ارائه می‌دهد. بعد از گذشت چند ماه، سرانجام این کمپانی یک فروشگاه آنلاین برای تعمیر سلف سرویس راه اندازه کرده که چندین قطعه مورد نیاز برای تعمیر سری آیفون ۱۲، سری آیفون ۱۳ و آیفون SE 3 را ارائه می‌دهد.

برای انجام هر گونه تعمیر، مشتریان ابتدا باید دفترچه راهنمای تعمیر آیفون خود و تعمیر مورد نظر را در سایت پشتیبانی اپل مشاهده کنند. سپس می‌توانند قطعات مورد نیاز را از فروشگاه آنلاین تعمیرات سلف سرویس اپل سفارش دهند. همچنین از این فروشگاه امکان اجاره کیت‌های لازم جهت تعمیرات وجود دارد که تمامی ابزارهای مورد نیاز را می‌توان در آن‌ها یافت.

برای داشتن این کیت‌ها به صورت اجاره‌ای مشتریان باید ۴۹ دلار به اپل بپردازند و به مدت یک هفته می‌توانند از آن استفاده کنند. کیت اجاره‌ای برای مشتریانی که ابزارهای تعمیر در آینده به درد آن‌ها نمی‌خورد، گزینه مناسبی است.

طبق اطلاعات وب سایت اپل، کیت‌های اجاره‌ای در دو سایز عرضه می‌شوند، یکی ۱۹.۵ کیلوگرم و دیگری ۱۶.۳ کیلوگرم وزن دارد. محفظه‌های مورد استفاده برای ابزارهای تعمیر نسبتا بزرگ هستند و برای آن‌ها جهت جابجایی چرخ قرار گرفته است. برخی از قطعات مانند پرس صفحه نمایش و باتری، کاورهای محافظ و پیچ گوشتی به طور پیشفرض در کیت‌ها تعمیر وجود دارد. مشتریان ابزارهایی را دریافت می‌کنند که مخصوص مدل آیفون آن‌ها باشد. همچنین قیمت تمام قطعات جایگزین با لیست‌هایشان در فروشگاه تعمیر سلف سرویس قرار می‌گیرد و کاربران قطعات را به قیمت عمده دریافت می‌کنند.

اما طبق بررسی گروه iFixit برنامه تعمیر توسط خود کاربران نقص‌هایی دارد. در ابتدا نمی‌توانید قطعات مهم را از فروشگاه بدون ارائه شماره سریال معتبر یا IME خریداری کنید. بعد از اتمام تعمیر باید قطعه تعمیر شده را با IMEI آیفونی که موقع خرید وارد کردید، جفت سازی نمایید. اپل می‌گوید به زودی ابزار مورد نیاز این کار در فروشگاه قطعات در دسترس خواهد بود. مهمترین نقطه ضعف سیستم، این است که تعمیرکاران نمی‌توانند قطعات یدکی اورجینال را که از آیفون دیگر برداشته‌اند، استفاده کنند. این به نوعی یک تاریخ انقضای ناگفته را در آیفون قرار داده است.

به طور کلی برنامه تعمیر اپل توسط خود کاربران محدودیت‌هایی دارد و با ایده‌آل‌های قانون حق تعمیر در اکثر نقاط دنیا، مطابقت ندارد. با این حال سازنده آیفون توضیح داده که برنامه Self Service Repair در آمریکا کار خود را آغاز کرده و قصد دارد تا اواخر سال ۲۰۲۲ در اروپا نیز، آن را اجرایی کند. دستگاه‌های بیشتری به مرور شامل این برنامه خواهند شد.

اگرچه این یک گام در مسیر درست می‌باشد، اما تعمیر آیفون کار نسبتا دشواری است. بنابراین اگر ساکن آمریکا و یا اروپا هستید و به فکر تعمیر آیفون به دست خودتان افتادید، اصلا آن را پیشنهاد نمی‌کنم مگر اینکه تجربه میکروالکترونیک داشته باشید.

خود اپل نیز گفته که مشتریان اگر خودشان مطمئن نیستند که می‌توانند دستگاه را تعمیر کنند، همچنان امکان دریافت خدمات از فروشگاه‌های اپل و تعمیرکاران مجاز وجود دارد.

اگر چنین برنامه‌ای در ایران نیز اجرایی شود، به فکر تعمیر آیفون خود می‌افتید؟

در ادامه نیز دستورالعمل تعمیر سری آیفون ۱۲، سری آیفون ۱۳ و آیفون SE 3 قرار گرفته که البته به زبان انگلیسی می‌باشند:

از طريق Self Service Repair Store
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.