بررسی ایرپاد ۳ : سرقت صدای فضایی از مدل پرو

ایرپاد ۳ یا همان نسل سوم ایرپاد اقتصادی اپل، برای کسانی که به دنبال یک طراحی شیک، صدای عالی، وزن مناسب، عمر باتری خوب و البته ویژگی spatial audio یا همان صدای فضایی هستند، یک گزینه مناسب است.

اگر صدای فضایی اپل را تجربه کرده باشید، احتمالا تحت تاثیر قرار بگیرید. این نوع ارائه صدا، یک تجربه فوق‌العاده از موسیقی است و می‌تواند باعث شود شما به هیچ هدفونی غیر از برند اپل فکر نکنید.

همچنین بخوانید:

ایرپاد ۳ : طراحی

بررسی ایرپاد 3

مانند همیشه با یک جعبه سفید معمول روبرو هستید که محصولات اپل با آن همراه هستند. ایرپاد چاپ شده روی جعبه کمی برجسته است و لمس آن حس خوبی را القا می‌کند.

زمانی که جعبه را باز کنید با کابل شارژ لایتنینگ به USB-C و قاب شارژ ایرپاد روبرو می‌شوید و گوشی‌ها داخل خود کیس قرار دارند. البته خبری از سری‌های پلاستیکی نیست، چون ایرپاد ۳ مانند ایرپاد پرو با این سری‌ها عرضه نمی‌شود. اما نبود آن‌ها برای همه نکته منفی محسوب نمی‌شود، چون برخی از حضور آن‌ها رضایت نداشتند!

قاب شارژ ایرپاد ۳ دارای یک طراحی پلاستیکی سفید براق و البته آشنا با لولای درب فلزی، دکمه در پشت و یک پورت لایتنینگ است. این کیس کاملا از قاب ایرپاد پرو کوچکتر است و به تقریبا به اندازه کیس ایرپاد ۲ می‌باشد.

گوشی‌های ایرپاد ۳ زیبا و کوچک هستند و از پلاستیک سفید ساخته شده‌اند. طراحی و اندازه ساقه آن‌ها با ایرپاد ۲ متفاوت است و البته بدون در نظر گرفتن سری‌های پلاستیکی، بسیار شبیه به ایرپاد پرو می‌باشند.

در مجموع، هدفون‌های ایرپاد ۳ و قاب آن‌ها وزن و اندازه بسیار مناسبی دارند و به خوبی در هر جیبی جا می‌شوند. از نظر وزن، قاب ایرپاد ۳ و گوشی‌های آن روی هم ۴۶.۴۷ گرم هستند.

ایرپاد ۳ (هم گوشی‌ها و هم کیس) دارای گواهی IPX4 هستند که یعنی در مقابل تعریق و آب مقاوم می‌باشند. بنابراین می‌توانید بدون نگرانی هنگام ورزش و یا پیاده روی با باران خفیف از آن‌ها استفاده کنید.

راحتی و فیت بودن

ایرپاد 3

به لطف طراحی و وزن ایرپاد ۳، بعد از گذشت مدتی ممکن است فراموش کنید که ایرپاد در گوش خود دارید.

نبود سری‌های پلاستیکی به این معنا نیست که ایرپاد ۳ به خوبی در گوش شما فیت نمی‌شود و یا حذف نویز غیر فعال را انجام نمی‌دهد. با وجود اینکه وقتی آن‌ها را در گوش بگذارید مانند ایرپاد پرو احساس مهر و موم شدن گوش را ندارید، اما تفاوت اندک موجود احتمالا روی صدای ایرپاد ۳ چندان تاثیر گذار نیست. این مسئله شاید در برخی از موارد روی بیس تاثیر بگذارد اما با این حال بیس هنوز هم به اندازه کافی قوی است.

ایرپاد ۳ به راحتی از گوش شما نمی‌افتد و طی بررسی و انجام تمرین‌های معقول، باعث جدا شدن آن‌ها نشد. البته قطعا در شرایط خاص امکان افتادن آن‌ها است و اگر سخت تلاش کنید قطعا این اتفاق می‌افتد.

در نهایت این تا حد زیادی به فعالیت فرد و شکل گوش او دارد اما تا زمانی که تلاش زیادی نکنید، هدفون از گوش شما نمی‌افتد و یا حتی تکان نمی‌خورد.

و نبود سری‌های پلاستیکی که قبلا نیز ذکر شد می‌تواند برای بسیاری یک مزیت باشد چون این سری‌های پلاستیکی می‌توانند گوش افراد را به خصوص بعد از زمان زیاد، تا حدی تحریک کنند. برای ایرپاد ۳ در این مورد نگرانی وجود ندارد.

ایرپاد ۳ : کنترل کردن

Airpods 3

روی هر کدام از گوشی‌های ایرپاد ۳ یک برجستگی وجود دارد که برای کنترل تماس یا پخش است. با یک فشار توقف یا پخش محتوای صوتی و البته پاسخ به تماس صورت می‌گیرد. دوبار فشار دهید به آهنگ بعدی و سه بار به آهنگ قبلی می‌رود.

برخلاف Buds سامسونگ امکان اینکه اتفاقی یکی از جسچرها را انجام دهید وجود ندارد، چون واقعا باید ناحیه مربوطه را فشار دهید نه اینکه فقط انگشتتان را روی آن بکشید.

هر کلیکی که انجام دهید یک صدا از ایرپاد پخش می‌شود و بنابراین مشخص می‌شود چند کلیک انجام داده‌اید. البته این بدان معنا نیست که این سنسور دقیق عمل نمی‌کند و فقط برای این است که بدانید نسبت به سایر محصولات باید کمی بیشتر فشار بیاورید.

البته اگر از سیری استفاده می‌کنید می‌تواند با نگه داشتن این سنسور و یا گفتن هی سیری از دستیار مجازی بخواهید کاری را برای شما انجام دهد. از برقراری تماس گرفته و یا کنترل صدای موسیقی. حتی اگر موسیقی در حال پخش باشد، سیری صدای شما را می‌شنود و زمانی که منتظر دستور شما است، صدای موزیک را کم می‌کند.

متاسفانه در این میان هیچ گزینه سفارشی سرگرم کننده‌ای  وجود ندارد و به طور مثال نمی‌توانید از سنسور لمسی روی ایرپاد برای کنترل صدا استفاده کنید. بنابراین برای موارد این چنینی باید به آیفون رجوع کنید یا همانطور که گفته شد، از سیری بخواهید.

ایرپاد ۳ زمانی که از گوش شما جدا شود، پخش موسیقی را متوقف می‌کند که قابلیت خوبی است. این ایرپاد از حذف نویز فعال و یا همان ANC پشتیبانی نمی‌کند و اگر دنبال چنین قابلیتی هستید باید ایرپاد پرو خریداری کنید.

کیفیت صدا با صدای فضایی

 

ایرپاد ۳ در رنج قیمتی خود کیفیت صدای مناسبی دارد، مگر اینکه به فکر خاموش کردن صدای فضایی بیفتید. این ویژگی به طور پیشفرض روشن است و بعید می‌دانم کسی به غیرفعال کردن آن فکر کند.

اپل به خوبی می‌تواند که با حضور ویژگی‌های جدید، موارد قدیمی خود را بد نشان دهد! در این مورد صدای عادی که بدون هیچگونه اکولایز و پردازش به گوش شما می‌رسد است و صدای فضایی این شرایط را تغییر می‌دهد. اپل تمام تلاش خود را کرده که صدای فضایی یک تجربه ایده آل از گوش دادن به موسیقی باشد.

با صدای فضایی جهت‌هایی که صدای ساز از آن می‌آید مشخص‌تر است و احتمالا جزئیاتی که تا کنون در آهنگ مورد علاقتان را نشنیده‌اید را با صدای فضایی متوجه شوید.

ویژگی Spatial audio اکثر آهنگ‌ها را تقویت می‌کند تا احساس هیجان انگیز‌تر، فراگیرتر را با باس بهتری ارائه دهد. بنابراین اگر تا کنون از هدفون‌هایی استفاده کرده‌اید که حتی اگر از نظر فنی صدای خوبی دارند، تجربه گوش دادن به موسیقی با ایرپاد ۳ و صدای فضایی احتمالا شما را شگفت زده کند.

با این حال اگر ژانر موسیقی مورد علاقه شما با جزئیات زیاد نیست و در شرایط عادی نیز روی تن‌های بالا است، مانند هارد تکنو یا دابستپ، نباید انتظار داشته باشید که صدای فضایی آن را چندان تغییر دهد. اما گوش دادن به موسیقی جاز، هاوس، ترپ، هیپ هاپ و هر چیزی که بیش از حد تن بلند نداشته باشد، واقعا می‌تواند تجربه جدیدی را ارائه دهد حتی اگر قبلا به دفعات آهنگ را گوش داده باشید.

البته در اینجا قصد نداریم صدای فضایی را ویژگی بی‌نظیری جلوه بدهیم و مانند اپل به فکر فروش ایرپاد ۳ باشیم. در نهایت صدای فضایی بهبود‌های استریوی و تنظیم اکولایز است که به خوبی انجام شده و شاید برخی آن را دوست نداشته باشند! بنابراین اگر می‌خواهید موسیقی بدون هیچگونه تغییری توسط صدای فضایی به گوش شما برسد، باید آن را غیرفعال نمایید.

کیفیت صدا بدون صدای فضایی

کیفیت صدا

زمانی که صدای فضایی را غیر فعال کنید احساس می‌کنید ایرپاد خود را با هندزفری‌های ۳۰-۴۰ هزار تومانی مترو تعویض نموده‌اید. البته این بدان معنا نیست که بدون صدا فضایی ایرپاد صدا کیفیت بدی دارد اما بعد اوایل که این ویژگی را غیرفعال کنید چنین احساسی خواهید داشت چون تاثیر زیادی روی آهنگ‌های شما دارد.

موزیک‌ها شما از فراگیری و حماسی بودن به موسیقی متمرکز و خسته کننده معمولی تبدیل می‌شود که در سایر هدفون‌ها آن را تجربه می‌کنید.

میانه‌ها و بلندهای واضح و باس شفاف هنوز هم در ایرپاد ۳ بدون صدای فضایی ارائه می‌شود. در این رنج قیمتی صدای ایرپاد ۳ بهتر یا برابر سایر هدفون‌ها است اما با فعال بودن صدایی فضایی کیفیت آن چند پله بهتر می‌شود و احتمالا آن را فعال نمایید.

قابلیت ردیابی سر در ایرپاد ۳

این ویژگی نیز به صورت پیشفرض فعال است که با روشن بودن آن، انگار صدا از سوی آیفون شما می‌آید. به طور مثال اگر آیفون شما در سمت راست سر شما باشد، بیشتر صدای هدفون از سمت راست شنیده می‌شود.

این یک افکت جالب است که شاید در ابتدا باعث شود فکر کنید یکی از گوشی‌های ایرپاد مشکل دارد و به همین خاطر انتظار داشتیم به صورت پیشفرض فعال نباشد. این ویژگی شاید هنگام پخش موسیقی تجربه چندان جالبی نباشد ولی موقع بازی کردن، تماشای فیلم و کنسرت خوشایند باشد.

البته به شخصه این ویژگی را چندان دوست ندارم اما قطعا افراد زیادی از آن لذت خواهند برد.

کیفیت میکروفون

اگر هدف اصلی شما برای خرید ایرپاد ۳ کنفرانس ویدیویی و برقراری تماس تلفنی است، می‌توانید انتظار صدای واضح و با کیفیتی را داشته باشید. البته این میکروفون‌ها بی‌نظیر نیستند و در سطح یک هدفون ارزان‌تر از ۲۰۰ دلار می‌باشند و اپل آن‌ها را به خاطر ایزوله خوب در برابر باد تحسین می‌کند.

طی بررسی، چندین تماس در یک محیط نسبتا بادخیر برقرار شد و افراد مقابل شکایتی از صدای باد نداشتند و فقط یک صدای خفیف از آن را می‌شنیدند و صدای من بلند و واضح بود. بنابراین ایرپاد ۳ در این زمینه مانند ادعای اپل خوب عمل می‌کند.

علاوه بر این، ایرپاد ۳ دارای چیزی است که اپل آن را کیفیت صدای HD برای فیس تایم می‌داند که از کدک‌های گفتاری جدید AAC-ELD بهره می‌برد که هدف اصلی آن کاهش تاخیر در حین تماس است.

جفت سازی و برد بلوتوث

ایرپاد 2021

ایرپاد ۳ از بلوتوث ۵ برای اتصال به آیفون، آیپد، گوشی اندرویدی و یا کامپیوتر شما استفاده می‌کند. جفت سازی آن‌ها با دستگاه‌های اپلی به سادگی باز کردن درب آن است. با این حال جفت سازی ایرپاد ۳ با یک گوشی اندرویدی و کامپیوتر نیز مانند هدفون‌های دیگر آسان می‌باشد و فقط کافی است مانند سایر هدفون‌های بلوتوث آن را در دستگاه خود پیدا و انتخاب نمایید.

برد بلوتوث ایرپاد ۳ نیز به اندازه کافی خوب است و می‌توانید در حالی که گوشی شما در اتاق است، به سایر نقاط خانه بروید و اتصال ایرپاد نیز در این میان حفظ می‌گردد.

عمر باتری ایرپاد ۲۰۲۱

باتری نسل سوم ایرپاد

شما می‌توانید قاب ایرپاد ۳ را با استفاده از کابل لایتنیگ، شارژر بی‌سیم مگ سیف یا هر شارژری که از استاندارد Qi پشتیبانی می‌کند، شارژ نمایید.

به گفته اپل ایرپاد ۳ بدون قاب می‌تواند ۶ ساعت گوش دادن در حالت عادی و یا ۵ ساعت در صورتی که صدای فضایی فعال باشد، دوام بیاورد. اما اگر قاب آن نیز حضور داشته باشد و گوشی‌ها را بین استفاده درون آن قرار دهید تا شارژ شوند، تا ۳۰ ساعت پخش موسیقی و ۲۰ ساعت مکالمه به شما ارائه می‌شود. اگر ایرپاد را به مدت ۵ دقیقه درون قاب قرار دهید، برای حدود یک ساعت شارژ برای گوش دادن خواهد داشت.

بنابراین با قاب شارژ ایرپاد ۳ می‌توان یک هفته کامل را بر فرض بر اینکه روزانه ۴ ساعت موسیقی با آن گوش دهید، دوام آورد.

۸۵%
عالی

ایرپاد ۳

ایرپاد ۳ در رنج قیمتی خود بهترین گزینه برای کاربران آیفون محسوب می‌شود.

  • طراحی
  • قیمت
  • امکانات
  • باتری
  • وزن و راحتی

می‌توان مهمترین تفاوت ایرپاد ۳ با ایرپاد پرو ۲۰۱۹ را نبود حذف نویز فعال و البته سری‌های پلاستیکی دانست.

از طريق PhoneArena Future/Regan Coule
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.