قیمت قطعات آیفون ۱۱ پرو مکس فقط ۴۹۰.۵ دلار است!

آیفون معمولا به خاطر گران بودن مورد انتقاد قرار می‌گیرد و این مسئله فقط محدود به ایران نیست. تحلیلی که اخیرا توسط TechInsights با کالبد شکافی انجام گردیده، قیمت تمام شده آیفون ۱۱ پرو مکس برای اپل را مشخص کرده است.

صفحه نمایش ۶.۵ اینچی آیفون ۱۱ پرو مکس تقریبا ۶۶.۵۰ دلار قیمت دارد، باتری به قیمت حدودی ۱۰.۵۰ دلار از سامسونگ خریداری می‌شود. اپل بابت دوربین سه گانه پشت دستگاه ۷۳.۵۰ دلار پرداخت کرده و سایر هزینه‌های اصلی شامل پردازنده، مودم و حافظه داخلی معادل ۱۵۹ دلار است. جدا از تخته مدار چاپی، سیم کشی و سایر موارد جزئی نیز حدود ۱۸۱ دلار قیمت دارند.

با جمع این مبالغ به رقم ۴۹۰.۵۰ دلار می‌رسیم که اپل برای ساخت آیفون ۱۱ پرو مکس هزینه کرده است. با این حال، این دستگاه بیش از ۱۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد. اگر احساس می‌کنید که اپل بیش از دوبرابر قیمت تمام شده از شما پول می‌گیرد دوباره فکر کنید. ۴۹۰ دلار فقط شامل هزینه قطعات است و ارتباطی به هزینه‌های انجام شده در بخش بازاریابی ندارد. علاوه بر این، رقم قابل توجهی در بخش تحقیق و توسعه خرج می‌شود و حقوق کارمندان بخش‌های مختلف هم باید در نظر گرفته شود. ما کاملا مطمئن هستیم که آیفون ۱۱ پرو مکس بیش از ۴۹۰.۵۰ دلار هزینه دارد.

هزینه ساخت آیفون 11

اینفوگرافیک فوق هزینه‌های پرداخت شده بابت قطعات مختلف آیفون ۱۱ پرو مکس را نشان می‌دهد. شرکتی که این اطلاعات را منتشر کرده هر گونه مسئولیتی را بابت این اطلاعات از خود سلب کرده است و گفته که تمامی هزینه‌های ارائه شده با استفاده از اطلاعات موجود در زمان کالبد شکافی بوده است. برخی قطعات هم که هزینه آن‌ها مشخص نبود، با قیمت حدودی اجناس مشابه درج شده است.

کالبد شکافی یک روش عالی برای درک شیوه ساخت و مشخصات دقیق سخت افزار است. معمولا تیم iFixit زودتر از سایرین دست به این کار می‌زند و مشخصات سخت افزاری و میزان تعمیر پذیری دستگاه‌ها را مشخص می‌کند. اپل هنگام معرفی دستگاه‌ها، برخی از اطلاعات سخت افزاری را منتشر نمی‌کند و با کالبد شکافی تیم‌ها ثالث مشخص می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.