iOS 13: جلوگیری از جمع آوری داده‌ها در پس زمینه توسط برنامه‌هایی مانند فیسبوک و واتس اپ

اپل با تغییرات و ویژگی جدیدی که در iOS 13 اعمال کرده، برنامه‌هایی همانند Facebook Messenger و WhatsApp را محدود خواهد کرد. این تغییر کوچک در iOS 13 دسترسی به جمع آوری داده‌ها در پس زمینه، کاری که مسنجر فیسبوک و واتس اپ انجام می‌دهند را، بسیار محدود می‌کند.

در حال حاضر ویژگی تماس در برنامه‌های پیام رسان همانند واتس اپ در پس زمینه اجرا می‌شوند. اما همین ویژگی به اپلیکیشن‌های شخص ثالث اجازه می‌دهد تا داده‌ها را جمع آوری کنند. اپل نیز به همین دلیل دسترسی پس زمینه را فقط برای تماس‌های اینترنتی محدود کرده است. در حال حاضر به خاطر تماس اینترنتی، برنامه‌های پیام رسان در پس زمینه فعال هستند اما در iOS 13 این فعالیت هم محدود شده است. این همچنین برای رمز گذاری سرتاسری نیز مفید است. پس از اعمال تغییرات اپل، توسعه دهندگان باید برنامه‌های خود را دوباره کد نویسی کنند.

سخنگوی فیسبوک در این باره گفته است: تعییرات نسخه بعدی iOS کم نیست، اما ما با اپل در ارتباط هستیم که به بهترین شکل به آن رسیدگی کنیم. وی در ادامه گفت: واضح است، ما از رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی PushKit، برای ارائه یک تجربه بهتر برای پیام رسان خصوصی در سطح جهانی استفاده می‌کنیم، نه برای جمع آوری داده‌ها!

این تغییر بخشی از iOS 13 است که نسخه نهایی آن در شهریور ماه منتشر می‌شود. با این حال اپل به توسعه دهندگان تا فروردین ۹۹ مهلت داده است که تغییرات را اعمال کنند. فیسبوک در تلاش است که پیام رسان خود را در سطحی بالا نگه دارد اما در دستگاه‌های iOS رقیب جدی به نام iMessage را در مقابل دارد.

شاید از نظر ما این تغییر اپل خشن و غیر منطقی به نظر برسد اما در دنیای امروز حریم خصوصی بسیاری در معرض خطر است. اپل مدعی است که تغییراتش ارائه تماس اینترنتی را همچنان آزاد می‌گذارد. در گذشته، فیسبوک به خاطر فعالیت پس زمینه برای تماس صوتی اینترنتی برنامه اصلیش، به مشکل خورده بود. جدای از جمع آوری داده‌های کاربران، برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند عمر باتری را نیز کاهش می‌دهند. برنامه‌هایی همانند WeChat و Snapchat نیز از ویژگی تماس صوتی به دلایلی که مربوط به تماس صوتی نیستند، استفاده می‌کنند!

منبع The Information
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.