یونیورسال کنترل چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه اپل یک گام دیگر به جایگزینی لپ تاپ با آیپد نزدیک شود، یک ویژگی جدید را با macOS Monterey به مک اضافه کرده است. با این قابلیت شما می‌توانید آیپد را در کنار مک به شیوه‌ای جدید مورد استفاده قرار دهید، تا از این تبلت قدرتمند در جریان‌های کاری بیشتر استفاده شود. ما در این مقاله به معرفی کامل یونیورسال کنترل و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

iPadOS 15 ویژگی‌های مختلفی را برای آیپد به همراه داشت. پشتیبانی از NTFS ، منوی جدید مولتی تسکینگ و … از جمله این قابلیت‌ها هستند که آیپد را به دستگاهی بیش از یک پخش کننده مدیا تبدیل می‌کنند. اپل قبلا پشتیبانی از کیبورد و موس را به آپید اضافه کرده است و با ویژگی سایدکار، این تبلت به صفحه نمایش دوم مک عمل می‌کند. ویژگی Universal Control می‌تواند آخرین حفره باقی مانده این میان را پر کند.

همچنین بخوانید:

یوینورسال کنترل در macOS Monterey چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

با یونیورسال کنترل شما می‌توانید از موس و کیبورد مک خود در آیپد یا مک دیگری استفاده کنید. برای این کار باید نشانگر موس را به صورت افقی به سمت آیپد بکشید تا به لبه صفحه نمایش برسد و سپس در آیپد ظاهر می‌گردد. بعد از کمی کالیبراسیون، می‌توانید از ترکپد خود برای کنترل آیپد استفاده نمایید.

این تمام ماجرا نیست، شما می‌توانید از میانبرهای کیبورد نیز استفاده کنید و حتی فایل‌ها را بین دو دستگاه با Drag & Drop _کشیدن و رها کردن_ جابجا نمایید. در حال حاضر هر اپلیکشینی که از Handoff پشتیبانی می‌کند، با ویژگی اشتراک فایل یونیورسال کنترل نیز سازگار است. اگرچه توسعه دهندگان می‌توانند آن را به صورت جداگانه در اپلیکیشن‌های خود ادغام نمایند.

چگونه Universal Control را تنظیم کنیم؟

قبل از هر چیز مطمئن شوید شرایط زیر فراهم است:

  • آیپد شما باید مجهز به iPadOS 15 یا بالاتر باشد. مک شما نیز باید دارای macOS Monterey و جدیدتر باشد
  • ویژگی‌های Continuity و Handoff در مک و آیپد شما فعال باشند
  • هر دو دستگاه به یک حساب آیکلاد متصل باشند
  • بلوتوث هر دو دستگاه روشن باشد

اگر شرایط بالا فراهم باشند، کار ساده است. زمانی که دستگاه‌ها به هم نزدیک هستند، مکان نمای مک را به سمت آیپد بکشید. یک نوار خاکستری در آیپد نمایش داده می‌شود که باید منتظر تکمیل آن باشید. بعد از اتمام کالیبراسیون، یک نشانگر دایره‌ای روی آیپد شما ظاهر می‌گردد. اکنون می‌توانید از کیبورد و موس مک خود در آیپد استفاده نمایید.

کدام مک و آیپد ها از Universal Control پشتیبانی می‌کنند؟

برای کار کردن این ویژگی باید مک شما مجهز به macOS Monterey و جدیدتر، و آیپد شما مجهز به iPadOS 15 و جدیدتر باشد. این یعنی اگر آیپد و مک شما این سیستم عامل‌ها را دریافت می‌کنند، پس به این ویژگی نیز دسترسی دارید.

شما می‌توانید با مراحعه به این لینک، لیست تمامی آیپدهای سازگار با iPadOS 15، و تمامی مک‌های سازگار با macOS Monterey را مشاهده کنید.

آیا یونیورسال کنترل با آیفون نیز سازگار است؟

خیر این ویژگی مختص آیپد و مک است و خبری از آن در آیفون نیست.

چگونه Universal Control حضور آیپد را تشخیص می‌دهد؟

وقتی مکان نما را به سمت لبه نمایشگر مک خود می‌برید، سیستم عامل تشخیص می‌دهد که قصد بردن موس و کیبورد را به سمت آیپد دارید. دو دستگاه با استفاده از ماژول بلوتوث به هم متصل می‌شوند و مکان نما را تراز می‌نمایند.

این ویژگی نیاز به تراشه اولترا واید بند و یا هر فناوری فانتزی دیگری ندارد. اپل این سیستم را به گونه‌ای طراحی کرده که با استفاده از فناوری‌های موجود، مک و آیپد شما مانند یک دستگاه عمل کنند. ساید بار و ایردارپ از سایر ویژگی‌های مک و آیپد برای این مسیر است و اپل با یونیورسال کنترل راه آن‌ها را ادامه داده است.

آیا می‌توان یک دستگاه پیش‌فرض برای یوینورسال کنترل تنظیم کرد؟

بله. زمانی که بیش از یک آیپد یا مک دارید، می‌توانید دستگاهی که بیشتری استفاده از آن را دارید به عنوان دستگاه پیشفرض انتخاب کنید. اپل هنوز روی ویژگی Universal Control کار می‌کند و امکان تعریف دستگاه پیش فرض در نسخه‌های آزمایشی فعلی وجود ندارد. زمانی که نسخه پایدار iPadOS 15 و macOS Monterey عرضه شد، گزینه مربوطه در System Preferences یافت می‌گردد.

آیا می‌توان از Universal Control در دو مک استفاده کرد؟ چند دستگاه پشتیبانی می‌شوند؟

بله این ویژگی بین دو مک نیز قابل استفاده است. با این حال مشخص نیست که این ویژگی در بیش از ۲ مک نیز در دسترس باشد. اپل می‌گوید که می‌توانید سه دستگاه را به طور همزمان به هم متصل کنید که حداقل یکی از آن‌ها باید آیپد باشد.

چه زمانی این ویژگی در دسترس خواهد بود؟

در حال حاضر سیستم عامل‌هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، به صورت آزمایشی منتشر شده‌اند که نصب آن‌ها به کاربران عادی توصیه نمی‌گردد. نسخه نهایی iPadOS 15 و macOS Monterey در اواخر شهریور یا نهایتا اوایل مهرماه به دست کاربارن خواهد رسید.

همچنین بخوانید:

از طريق iPhoneHacks
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.