مقایسه سافاری با گوگل کروم : ۵ دلیل برای استفاده از سافاری

گوگل کروم به عنوان یک مرورگر شخص ثالث بین کاربران مک بسیار محبوب است. کروم اوایل به خاطر مصرف بهینه از منابع و سرعت بالا، بین کاربران جا افتاد. برخی از کاربران مک آن را بهتر از سافاری و فایرفاکس می‌دانستند.

اما مدتی است که گوگل کروم از آن شرایط آرمانی فاصله گرفته است. در حال حاضر سافاری از نظر مصرف منابع و حریم خصوصی بهتر از گوگل کروم می‌باشد و با اکو سیستم اپل نیز هماهنگ‌تر است. ما در این مطلب به برتری‌های سافاری نسبت به گوگل کروم پرداخته‌ایم و در ادامه به ۵ مورد اشاره می‌کنیم.

همچنین بخوانید:

۱- هماهنگی بهتر سافاری با اکوسیستم اپل

بسیاری از کاربران مک طبیعتا از طرفداران اپل هستند و مالک یک یا دو محصول دیگر این کمپانی هم می‌باشند. همین مسئله می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای استفاده از سافاری به جای کروم باشد، چون سافاری در هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و اکو سیستم اپل، بهتر از گوگل کروم عمل می‌کند. به طور مثال مدیریت پسوردهای شما با همگام سازی آیکلاد انجام می‌شود و همین مسئله برای بوکمارک‌ها نیز صادق است.

اگر آیفون یا آیپد دارید، با قابلیت Handoff می‌توانید یک سایت را در آیفون خود باز کنید و ادامه مرور را در مک انجام دهید. با این قابلیت سوییچ بین آیفون، آیپد و مک ساده‌تر است.

با قابلیت تکمیل خودکار فیلدها، رمز عبور و سایر اطلاعات شخصی شما، در کاردهای مربوطه وارد می‌شوند. به طور کلی عملکرد سافاری عالی است و افزونه‌های مختلفی را به شما ارائه می‌دهد.

با این حال اگر دستگاه دیگر شما آیفون و آیپد نیست، و از اندروید و ویندوز استفاده می‌کنید، گوگل کروم انتخاب بهتری برای شما است. گوگل با همگام سازی چند دستگاه و یکپارچه سازی عمیق با جیمیل، گوگل درایو و گوگل فوتوز، تجربه کاربری مناسبی را فراهم می‌کند.

۲- مصرف منابع سافاری در مقایسه با گوگل کروم

عمر و سرعت مک شما به باتری و رم وابسته است. بر کسی پوشیده نیست که گوگل کروم نه تنها سرعت دستگاه را کاهش می‌دهد بلکه عمر باتری را نیز به سرعت تخلیه می‌نماید.

از طرف دیگر، سافاری با بهینه سازی‌های انجام شده از سوی اپل، مصرف پایینی از منابع دارد. در نتیجه عملکرد و عمر باتری دستگاه کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر عملکرد بهتر اولویت شما برای انتخاب مرورگر است، قطعا سافاری بهترین انتخاب شما در مک می‌باشد.

شما می‌توانید با رفتن به قسمت Activity Monitor و Energy، میزان مصرف کروم و سافاری را با یکدیگر مقایسه نمایید. گوگل کروم تقریبا همیشه، برای باز کردن سایت مشابه، منابع بیشتری را نسبت به سافاری استفاده می‌کند.

۳- امنیت بالاتر سافاری نسبت به گوگل کروم

سافاری از نظر امنیت و حفظ حریم خصوصی برتر از گوگل کروم می‌باشد. گذشته از خط مشی مطمئن برای محافظ از داده‌های کاربران، سافاری دارای چند قابلیت برای مسدود کردن ردیابی داده‌‌های کاربران می‌باشد.

گوگل کروم دارای ویژگی مرور وب در حالت ناشناس است که مشابه قابلیتی می‌باشد که ما در سافاری شاهد هستیم. با این ویژگی اصولا نباید اطلاعاتی ذخیره یا بدون اجازه کاربر به اشتراک گذاشته شود اما در گوگل کروم واقعا اینگونه نیست.

طبق تحقیقات دانشگاه Vanderbilt، گوگل حتی در حالت ناشناس نیز داده‌های کاربران را جمع آوری می‌کند. به دنبال این افشاگری، یک شکایت ۵ میلیارد دلاری علیه غول جستجو در آمریکا مطرح شد.

اصلی‌ترین منبع درآمد گوگل تبلیغات است و این یعنی شما یک مشتری نیستید بلکه کالا می‌باشید! کاربران به هر شرکتی که بالاترین پیشنهاد را بدهد فروخته می‌شوند و گوگل با فروش اطلاعات شما درآمد کسب می‌کند.

در مقایسه، اپل اینگونه نیست و با اضافه کردن ویژگی‌های مختلف سعی در جلوگیری از این مسائل از سوی سایرین نیز دارد. به طور مثال در macOS Mojave ویژگی ITP 2 اضافه شد که با ردیابی شما بین سایت‌ها مقابله می‌کند. همچنین سعی می‌کند از انگشت نگاری دیجیتال شما جلوگیری کند که شناسایی شما برای وب سایت‌ها در آینده دشوار می‌نماید.

این قابلیت‌ها را با آوازه اپل در زمینه حفظ امنیت و حریم حصوصی در نظر بگیرید، قطعا متوجه برتری سافاری نسبت به گوگل کروم در این زمینه می‌گردید. همچنین سافاری در بنچمارک مرورگر Jetstream 2 در سال ۲۰۲۱، امتیاز ۱۳۶ را گرفته که بالاتر از امتیاز کسب شده گوگل کروم و سافاری است و این یعنی سافاری از آن‌ها سریع‌تر می‌باشد.

مقایسه گوگل کروم با سافاری اپل

۴- افزونه‌های گوگل کروم برای شما هزینه دارند

از نظر افزونه‌ها قطعا گوگل کروم برتر از سافاری است و یک منبع غنی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اما همین افزونه‌های متنوع باعث استفاده بیشتر از پردازنده و باتری شما خواهند شد. همچنین می‌توانند حریم خصوصی شما را نقض کنند چون این افزونه‌ها دسترسی گسترده‌ای به مرورگر شما دارند. پس این افزونه‌ها با وجود کارآمدی، هزینه‌هایی را برای شما به همراه دارند.

۵- طراحی سافاری

در گذشته اغلب کاربران سافاری را برای نبود جایگزین بهتر تحمل می‌کردند. اما توسعه دهندگان اپل با تغییرات متعدد آن را به یک مرورگر شایسته و رقیب برترین‌ها تبدیل نمودند. با ویژگی‌هایی مانند تصویر در تصویر، حالت خواندن، سفارشی سازی نوار ابزار، پیش نمایش URL و … سافاری به یک مرورگر کاربردی تبدیل شده است.

البته هنوز هم شخصی سازی گسترده سافاری امکان پذیر نیست اما نسبت به گذشته بهتر شده است.

بررسی گوگل کروم و سافاری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.