روسیه می‌خواهد اپل تا پایان سال ۲۰۲۱ در این کشور دفتر داشته باشد

روسیه از اپل و ۱۲ شرکت فناوری خارجی دیگر خواسته که دفاتری را در این کشور باز کنند. خدمات فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه موسوم به Roskomnadzor، گفته که شرکت‌هایی که قوانین را رعایت نکنند ممکن است با محدودیت‌های تبلیغاتی، جمع آوری داده، انتقال پول یا ممنوعیت کامل مواجه شوند.

چند ماه پیش در جولای، پوتین قانونی را امضا کرد که بر اساس آن، شرکت‌های رسانه‌های احتماعی با بیش از ۵۰۰ هزار کاربر روزانه باید در روسیه دفتر داشته باشند. به گزارش رویترز، Roskomnadzor لیستی را به تازگی منتشر کرده که در آن نام شرکت‌های مختلف از جمله اپل، فیسبوک، گوگل و توییتر دیده می‌شود.

Roskomnadzor همچنین گفته که علاوه بر داشتن نمایندگی در روسیه، این شرکت‌ها باید یک حساب در سایت آن‌ها باز کنند و یک فرم بازخورد برای تعامل با کاربران روسی داشته باشند.

همچنین بخوانید:

اخیرا روسیه یک پرونده ضد انحصار علیه اپل به خاطر محدودیت‌های اپ استور تشکیل داده است. علاوه بر این، شرکت‌هایی مانند فیسبوک، تیک تاک، توییتر و تلگرام را، به خاطر حذف نکردن محتوایی که غیرقانونی می‌دانست، جریمه کرد.

روسیه نیز مانند ایران مشتاق کنترل اینترنت و تقویت فناوری داخلی خود است. در تلاش برای ترویج فناوری داخلی، این کشور مالیات بر خدمات دیجیتال شرکت‌های خارجی و کاهش مالیات برای شرکت‌های فناوری اطلاعات داخلی را در دستور کار قرار داد.

دولت روسیه حتی توانست اپل را وادار کند که قوانینش را برای آن‌ها تغییر دهد. در سال ۲۰۱۹ قانونی تصویب شد که تمامی گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر‌ها و سایر دستگاه‌های این حوزه باید با نرم افزارهای روسی پیشفرض همراه باشد. اپل با این طرح سازش کرد اما کاربر می‌تواند انتخاب کند که این اپلیکیشن‌ها را دانلود نکند.

روسیه می‌تواند با استفاده از این قانون اعمال کنترل بیشتری را روی شرکت‌های فناوری اعمال کند. علاوه بر این، این اقدام سانسور محتوای ضد دولتی را آسان‌تر می‌کند. شرکت‌های فناوری در شرایط سختی گرفتار شده‌اند اما آن‌ها نمی‌خواهند بازار بزرگی مانند روسیه را از دست بدهند.

اپل و سایر شرکت‌های فناوری دره سیلیکون در گذشته نیز برای حضور در بازارهای بزرگ و ثروتمند مانند چین، از برخی مواضع خود کوتاه آمده‌اند و باید دید آیا این بار نیز این اتفاق برای روسیه می‌افتد یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.