گم شده‌ها: ویژگی‌هایی که می‌خواهیم در آیفون ۱۳ و آیفون ۱۴ برگردند

بدون شک ویژگی‌های بسیاری در آیفون وجود دارد و یا در آینده اضافه می‌شود که مورد استقبال کاربران است. امسال انتظار داریم که سرانجام آیفون ۱۳ پرو با صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی همراه باشد، ویژگی که نبود آن در آیفون ۱۲ پرو موجب نارضایتی بسیاری از کاربران شد.

البته ما خواهان حذف بریدگی بالای صفحه نمایش آیفون نیز هستیم، ولی بعید است که در سال ۲۰۲۱ به طور کلی حذف شود. اگر بخواهیم به شایعات رجوع کنیم، این بریدگی کوچکتر می‌شود که یک پیشرفت خوشایند است.

خب نظرتان در مورد ویژگی‌های «جدیدِ قدیمی» چیست؟ ما برخی از ویژگی‌ها را در آیفون‌های گذشته داشتیم که اپل تصمیم به حذف آن‌ها گرفت. از موارد حذف شده مهم یک لیست مختصر تهیه کرده‌ایم که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تاچ آیدی … یک مورد قابل لمس

ویژگی تاچ آیدی در آیفون 13 یا آیفون 14

خب این مورد نیاز به توضیح زیادی ندارد اما با وجود شیوع ویروس کرونا، نبود تاچ آیدی بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود.

فیس آیدی هرگز بی‌نقص نبوده است. اگر تغییر چهره شما زیاد باشد، مجبور به تعریف مجدد آن در تنظیمات هستید که البته کار سختی نیست. با این حال زمانی که آیفون روی میز است و می‌خواهید چیزی را چک کنید که به فیس آیدی نیاز است، به خاطر زاویه قرار گیری دوربین، این کار چالش برانگیز می‌باشد.

البته این به نحوه استفاده شما از تلفن هوشمندتان بستگی دارد، شاید اصلا شرایطی پیش نیاید که آیفون شما روی میز باشد و بخواهید کاری را انجام دهید که به فیس آیدی نیاز دارد.

در واقع ما تاچ آیدی را نمی‌خواهیم اما به آن نیاز داریم! آیا می‌خواهد زیر صفحه نمایش قرار گیرد یا پشت دستگاه، حتی در دکمه جانبی، خیلی مهم نیست. اینکه اپل بخواهد با تکنولوژی‌های فعلی تاچ آیدی را بدون اضافه کردن حاشیه به صفحه نمایش، به آیفون بیاورد کار سختی نیست.

بازگشت آلومینیوم

قاب پشتی آلومینیوم آیفون

یک آرزوی نه چندان مناسب، بازگشت آیفون آلومینیومی است. ما با آیفون ۷ با آیفون فلزی خداحافظی کردیم و این رویه تا امروز هم ادامه داشته است. مطمئنا ویژگی شارژ بی‌سیم مفید است اما پیکسل ۵ ثابت کرد که این کار حتی در صورت ساخت تلفن هوشمند (تقریبا) از فلز هم امکان پذیر است. اما آیا اپل هم چنین کاری می‌کند؟ بعید است.

نه تنها اپل به آیفون با پشت آلومینیوم فکر نمی‌کند بلکه می‌خواهد قاب پشتی آیپد پرو هم به شیشه تغییر دهد. هدف از این کار پشتیبانی آیپد پرو از شارژ بی‌سیم و شارژ بی‌سیم معکوس است.

با این حال مزایای استفاده از قاب فلزی کاملا مشهود است، چون می‌تواند باعث صرفه جویی میلیون‌ها تومان پول بی‌زبان شود. هزینه تعمیر آیفون در صورتی که قاب شیشه‌ای پشت آن بکشند، بالا است.

لمس سه بعدی ؛ دومین لمس از دست رفته

لمس سه بعدی آیفون 13

لمس سه بعدی برای برخی کاربردی بود و برخی دیگر اصلا از آن استفاده نمی‌کردند…

۳D Touch آیفون را از دستگاه‌های دیگر جدا می‌کرد. این ویژگی به معنای واقعی رابط کاربری تعاملی بر اساس لایه‌های صفحه نمایش را به کاربر ارائه می‌داد. البته اپل با توجه به اینکه بسیاری از کاربران از آن استفاده نمی‌کردند و در جهت کاهش هزینه‌های تولید و کنترل ضخامت آیفون، به زندگی لمس سه بعدی در آیفون پایان داد.

لمس سه بعدی می‌توانست تجربه کار با آیفون را به سطح دیگری ببرد. البته رابط کاربری آیفون هنوز هم از سایر گوشی‌های هوشمند یک سر و گردن بالاتر است، اما فشار بیشتر به جای نگه داشتن طولانی‌تر انگشت، کار را برای ما راحت‌تر می‌کرد.

متاسفانه بعید است که این ویژگی در آیفون ۱۳، ۱۴ و یا حتی بعد از آن‌ها برگردد.

لوازم جانبی ؛ تجربه آنباکس کردن

لوازم جانبی آیفون 13

اگرچه برخی از موارد این لیست می‌تواند به سلیقه و اولویت افراد وابسته باشد، اما با این موضوع کسی مخالفت نمی‌کند. البته ما می‌دانیم که لوازم جانبی جز ویژگی‌ها محسوب نمی‌شوند اما جزء از دست رفته‌ها هستند و بسیاری از کاربران، از حذف آن‌ها ناراحت شدند.

اپل از سال ۲۰۲۰ هندزفری سیمی و آداپتور شارژر را از جعبه آیفون حذف کرد. نمی‌توان گفت که این کار روی فروش آیفون تاثیر گذاشت اما انتقادات گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

در حقیقت مسئله اصلی این نیست که چرا اپل تصمیم گرفت لوازم جانبی را حذف کند. اپل می‌توانست به کاربرانی که می‌خواهند، شارژ و هندزفری را بدون دریافت هزینه اضافه و به صورت جداگانه ارائه کند. قطعا در کشورهای توسعه یافته اغلب کاربران از گرفتن وسایل جانبی، در صورتی که داشته باشند، خودداری می‌کنند.

اگر یک شارژر و هندزفری سازگار در خانه نداشته باشید باید حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه کنید، این هزینه‌ای است که شاید پرداخت آن برای تمامی خریداران آیفون ساده نباشد.

قطعا حفاظت از محیط زیست که اصلی‌ترین دلیل ارائه شده از سمت اپل می‌باشد، بسیار خوب است. اما برای اغلب کاربران توجیه مناسبی برای حذف لوازم جانبی از جعبه گوشی هوشمند ۱۰۰۰ دلاری نیست.

پورت هدفون ۳.۵ م.م

پورت هدفون آیفون

حذف این پورت انتقادات فراوانی را به همراه داشت. اپل برای حرکت رو به جلو این کار را انجام داد و قطعا آینده از آن هدفون‌های بی‌سیم است. در حال حاضر نیز هدفون‌های بی‌سیم بازار را قبضه کرده‌اند، اما مواردی وجود دارند که بدون اتصال آنالوگ امکان پذیر نیستند.

شاید بتوان بهترین مثال را پخش موسیقی بدون افت کیفیت اپل موزیک دانست. انتقال این کیفیت از طریق بلوتوث امکان پذیر نیست. در حال حاضر می‌توان ایرپاد مکس اپل را به دستگاه‌هایی که از کیفیت بالا و Lossless پشتیبانی می‌کنند، وصل کرد. البته این اتصال باید از طریق مبدل انجام شود و همین تبدیل آنالوگ به دیجیتال با استفاده از مبدل، می‌تواند باعث افت کیفیت شود.

قطعا این یک مشکل برای کاربران عادی نیست اما اگر به دنبال گوش دادن به موسیقی بدون افت کیفیت هستید، جزء کاربران عادی محسوب نمی‌شوید.

اپل پورت هدفون را به بهانه «فضا» حذف کرد. با این حال‌ها تلفن‌های اندرویدی کوچیکی وجود دارند که از این پورت پشتیبانی می‌کنند؛ اگرچه تلفن‌های هوشمند دقیقا مثل هم نیستند.

اپل با این کار ایرپاد را به عنوان راه گوش دادن به موسیقی معرفی کرد و نمی‌توان تیم کوک و شرکت تحت امرش را سرزش کرد. هدفون‌های بلوتوثی راحت هستند، برای اکثر مردم کیفیت رضایت بخشی دارند و باعث درآمد شرکت‌ها می‌شوند!

یک مدل آیفون و تمام

آیفون 4s

این احتمالا بحث برانگیزترین مورد در این لیست است اما بگذارید به آن بپردازیم! داشتن انتخاب‌های بیشتر همیشه خوب است. در حال حاضر هر نسل آیفون در ۴ مدل عرضه می‌شود که اگر شایعات در مورد آیفون ۱۳ درست باشند، این سنت ادامه دارد.

آیفون ۱۲ پرو مکس برای کاربرانی که صفحه نمایش بزرگ و عمر باتری بالا می‌خواهند، مناسب است. آیفون ۱۲ مینی مانند گوشی‌های GLX به سادگی از جیب خارج می‌شود ( 😀 )و برای کسانی که می‌خواهند با یک دست با گوشی هوشمندشان کار کنند، انتخاب خوبی است.

آیفون ۱۲ را می‌توان یک گوشی مناسب برای همه دانست. این آیفون به انداه کافی بزرگ است اما چندان سنگین نیست. صفحه نمایش آن برای مشاهده فیلم به اندازه کافی مناسب است و می‌توان آن را تا حدی با یک دست کنترل کرد.

اما ساخت یک مدل آیفون می‌تواند زندگی را مجدد ساده کند! علاوه بر این مورد، مزایای بیشتری با ساخت یک مدل همراه می‌باشد که لوازم جانبی ارزان‌تر و متنوع‌تر یکی از آن‌ها است. از سوی دیگر تعمیر دستگاه نیز برای تعمیرکاران ساده‌تر و همچنین ارزان‌تر برای کاربر خواهد بود.

آیا اپل یک مدل آیفون ۱۴ را روانه بازار می‌کند؟ این اتفاق به سادگی رخ نمی‌دهد؛ زیرا در عصر امروز شرکت‌ها سعی در ارائه گزینه‌های مختلف برای پوشش همه سلایق دارند و همانطور که گفتیم این خوب است.

حذف برآمدگی دوربین

برآمدگی دوربین آیفون 13 و آیفون 14

شاید نتوان این را جزء آرزوها دانست ولی قطعا اگر بتوانیم آیفونمان را روی میز بگذاریم و بدون دغدغه در مورد تکان خوردن، با آن کار کنیم، لذت بخش خواهد بود. اگر کمی بدنه ضخیم شود، می‌تواند برآمدگی دوربین را پوشش دهد و باتری بزرگتری هم در داخل آیفون استفاده شود. همچنین توزیع وزن در آیفون بهتر می‌گردد.

آیا این بهترین اتنخاب برای همه مدل‌های آیفون است؟ احتمالا نه. مدل پرو مکس به اندازه کافی سنگین است و استفاده از باتری بزرگتر و افزایش ضخامت برای از بین بردن برآمدگی دوربین، استفاده از آن را به عنوان یک گوشی هوشمند قابل حمل، تقریبا غیر ممکن می‌کند.

با این حال مدل‌های کوچکتر کاندیدای مناسبی برای این تغییر هستند. به عنوان مثال آیفون SE 2020 را در نظر بگیرد. با وجود اینکه برآمدگی دوربین آن نسبت به سری ۱۲ بسیار کم است، اما با کمی افزایش ضخامت و حذف این برآمدگی، مشکل دیگر آیفون SE 2020 که باتری است نیز برطرف می‌گردد. آیفون ۱۲ مینی هم نامزد خوبی برای این تغییر است.

قطعا بسیاری از کاربران نیز از این تغییر استقبال می‌کنند، چه کسی از باتری بیشتر و حذف برآمدگی دوربین بدش می‌آید؟

کمی انحنا

تغییر در طراحی آیفون 13 و 14

این ویژگی هم کمی بحث برانگیز است. با این حال اگر تا کنون یک آیفون ۱۲ یا نسخه بزرگتر ۱۲ پرو مکس را در دست گرفته باشید، می‌دانید که در دست نگه داشتن آن‌ها کمی مشکل است.

لبه‌های تیز و طراحی مسطح، در سری آیفون ۱۲، این تلفن‌های هوشمند را زیبا جلوه می‌دهد اما در دست گرفتن آن‌ها کمی مشکل است. لبه‌های تیز دستگاه نیز باعث می‌شوند که تلفن هوشمند کمی بزرگتر تصور شود.

این مورد به ویژه در آیفون ۱۲ پرو مکس قابل توجه است و برای آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو هم صدق می‌کند. آیفون ۱۲ مینی را می‌توان از این شرایط مستثنی دانست، زیرا این گوشی کوچکتر از آن است که واجد شرایط سخت در دست قرار گرفتن باشد.

قیمت‌های دوست دار جیب

تغییر قیمت آیفون

این قسمت تنها برای آیفون نیست و همه گوشی‌های هوشمند را شامل می‌شود. آیفون X از نظر ظاهری بزرگترین تغییر را در نسل‌های اخیر آیفون داشته و متاسفانه قیمت آن نیز تغییر زیادی کرد. اگرچه با وجود پیشرفت تلفن‌های هوشمند، قیمت‌ها تمایل به افزایش دارند اما در سال ۲۰۱۷ خرید یک تلفن ۱۰۰۰ دلاری شوخی به نظر می‌رسید.

خب اپل این شوخی خنده دار را با آیفون X کرد و تولید کنندگان اندرویدی هم به دنبال آن آمدند. بنابراین ما به سرعت به دیدن تلفن‌های هوشمند ۱۰۰۰ دلاری عادت کردیم. اما این شرایط کمی در حال بدتر شدن است و برچسب قیمت ۱۰۰۰ دلاری فقط برای پرچمداران نیست و ما شاهد نزدیک شدن گوشی‌های هوشمند میان رده هم به این قیمت هستیم. قطعا آن‌ها عملکرد، دوربین، نمایشگر، باتری و … مانند پرچمداران ندارند اما بسیار نزدیک هستند.

با این حال میان رده‌ها و گوشی‌های به اصطلاح «قاتل پرچمداران»، می‌توانند با افزایش محبوبیت، باعث کاهش قیمت پرچمداران شوند! از سوی دیگر با پیشرفت‌های سریع بازار گوشی‌های هوشمند و حضور تلفن‌های انعطاف پذیر، دیر یا زود چیزی که امروز به عنوان یک گوشی هوشمند می‌شناسیم، تغییر خواهد کرد.

انتظار می‌رود که گلکسی Z Fold 3 قیمت کمتری نسبت به Z Fold 2 داشته باشد و حتی به مرز ۱۰۰۰ دلار نزدیک شود. در حال حاضر ارزان‌ترین گوشی هوشمند انعطاف پذیر دنیا Mi Mix Fold شیائومی است که حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

اگر این رویه ادامه داشته باشد، اپل وارد مسابقه گوشی‌های هوشمند انعطاف پذیر می‌شود و یک آیفون با قیمت عجیب را شاهد خواهیم بود و احتمالا قیمت مدل‌های معمولی آیفون کمتر خواهد شد.

نظر شما در این باره چیست؟ کدام ویژگی بالا برای شما بیشتر اهمیت دارد؟ با ما در نظرات همراه باشید.

از طريق PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.