عملکرد عالی مک بوک پرو جدید برای استخراج ارز دیجیتال

تراشه‌های جدید M1 پرو و M1 مکس اپل برای مک بوک پرو، نسبت به نسل قبلی خود عملکرد قابل توجهی دارند. احتمالا برای بسیاری سوال پیش می‌آید که آیا مک بوک پرو با آخرین تراشه معرفی شده از سوی اپل، برای استخراج ارز دیجیتال مناسب است؟

طبق بحث‌های انجام شده در Reddit می‌توان به نتایج زیر رسید:

یکی از ردیتورها در این باره گفته: حقایقی که باید در نظر گرفت: این کارآمدترین SoC است، انرژی بسیاری کمتری نسبت به یک GPU اختصاصی مصرف می‌کند. مک بوک دست دوم ارزش بالایی دارد […] SoC دارای چندین پردازنده اختصاصی برای موارد خاص مانند خروجی صفحه نمایش، انکود فوق سریع ویدیو، رمزگذاری و یک موتور عصبی بسیار قدرتمند است. اگر یک برنامه نویس اپل و ماینر در سطح جهانی دست روی آن بگذارد، اتفاقات جادویی رخ می‌دهد. این اساسا کارآمدترین CPU تعمیم یافته و هم کارآمدترین ASIC قابل برنامه ریزی است.

یکی دیگر از ردیتورها گفته: من M1 مکس ۱۶ اینچی با ۶۴ گیگابایم رم دارم که در حالت High Power با باینری M1 تقریبا هش ریت ۱۰.۲۵MH/s با ماینینگ اتریوم دریافت می‌کنم.

در حال حاضر باینری‌های از پیش کامپایل شده برای مک M1 وجود دارد که اگر علاقمند باشید، ویدیوهای آموزشی نصب و اجرای آن در یوتیوب موجود است.

یکی از یوتیوبرها نیز به این موضوع پرداخته و گفته که تراشه M1 پرو بیش از ۵Mh/s (مگا هش در ثانیه) تولید می‌کند که رقمی قابل توجه برای مصرف پایین مک بوک پرو محسوب می‌شود. یک کامپیوتر ویندوزی برای ایجاد نتیجه مشابه، انرژی بسیار بیشتری را مصرف می‌کند.

بر اساس میانگین قیمت برق در ایالات متحده آمریکا، سود خالص از ماینینگ با مک بوک پرو جدید ماهیانه ۱۲.۸۲ دلار است. این یعنی اگر از مک بوک پرو با تراشه M1 پرو برای استخراخ اتریوم استفاده کنید، روزانه ۰.۴۲ دلار درآمد دارید و بعد  از مدت ۱۷ سال هزینه خرید دستگاه جبران می‌شود!

علاوه بر این استفاده از مک بوک برای ماین رمز ارز، عملکرد آن را به شدت کاهش می‌دهد و امکان استفاده از آن برای کارهای دیگر خیلی سخت می‌شود. حتی اگر مک بوک را بعد از چند سال استفاده بفروشید، با احتساب افت قیمت دستگاه، سود چندانی عاید شما نمی‌شود. اگر همه مولفه‌ها را ثابت در نظر بگیریم، برای اینکه تراشه M1 مکس برای سودآوری معقول شود، باید نرخ هش دوبرابری ارائه دهد. این یعنی با وجود مصرف برق عالی در مک بوک پرو، خرید آن برای ماین منطقی نیست چون قیمت اولیه بالایی دارد.

از سوی دیگر استخراج ارز دیجیتال منجر به فرسوده شدن سخت افزار مک می‌شود و با توجه به سود کمی که این کار به همراه دارد، نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.