ادعای اینتل: تراشه جدید Core i9 از M1 Max اپل سریع‌تر است

اینتل از نسل دوازدهم پردازنده‌های خود برای لپ تاپ با تراشه‌های سری H رونمایی کرد. مدل پرچمدار این مجموعه Intel Core i9-12900HK است که اینتل آن را به عنوان بهترین پلتفرم گیمینگ موبایل جهان و تراشه‌ای سریع‌تر از M1 Max اپل تبلیغ می‌کند.

اینتل ادعا می‌کند که Core i9-12900HK سریع‌ترین پردازنده موبایلی می‌باشد که تا کنون ساخته شده است. این تراشه دارای یک پردازنده ۱۴ هسته‌ای با ۶ هسته عملکرد محور و ۸ هسته با راندمان بالا است. این می‌تواند به حداکثر سرعت کلاک ۵ گیگاهرتز برسد و حداکثر توان مصرفی آن ۱۱۵ وات است.

اینتل با یک بنچمارک عملکرد i9 جدید را با M1 Max مقایسه کرده است. این نمودار نشان می‌دهد که i9 عملکرد بهتری در هر وات نسبت به تراشه اپل دارد. با این حال نباید ادعاهای اینتل را چندان جدی گرفت چون در گذشته هم از این دست ادعاها داشته اما در واقعیت چیز دیگری ثابت شده است. همچنین بنچمارک‌ها می‌توانند یک پردازنده قدیمی مبتنی بر x86 را برتر از تراشه اپل نشان دهند!

اینتل Core i9-12900HK

M1 Max اپل دارای یک تراشه ۱۰ هسته‌ای شامل ۸ هسته عملکرد محور و دو هسته با راندمان بالا است. علاوه بر این، مصرف انرژی آن به طور قابل توجهی پایین‌تر از تراشه جدید اینتل می‌باشد. مصرف انرژی بیشتر Core i9 اینتل مشکل حرارت را در فضای محدود لپ تاپ و سیستم خنک کننده کوچک آن، ایجاد می‌کند. این بدان معناست اگر هم تراشه اینتل سریع‌تر باشد، اما به خاطر محدودیت سیستم خنک کننده لپ تاپ‌ها نمی‌تواند سرعت بالا را در مدت زیادی حفظ کند. حداکثر مصرف انرژی M1 Max به میزان قابل توجهی از تراشه اینتل کمتر است و با در نظر گرفتن حرارت و مصرف انرژی، مدت زمان بیشتری را می‌تواند عملکرد بالایش را حفظ کند.

همچنین بخوانید:

مصرف انرژی بالای تراشه اینتل یعنی لپ تاپ‌های مجهز به این تراشه به هیچ وجه نمی‌توانند عمر باتری مشابه M1 مکس ارائه دهند. نظر شما در این باره چیست؟

از طريق Intel
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.