توقف ساین iOS 15.1 برای سری آیفون ۱۲ و ۱۳

اپل چندی پیش iOS 15.1.1 را برای سری آیفون ۱۲ و ۱۳ منتشر کرد که مشکل قطع شدن تماس‌های تلفنی را رفع می‌نمود. اگرچه من این مشکل را تجربه نکردم، اما بدیهی است که کاربران نسبتا زیادی با آن روبرو بودند که اپل یک آپدیت سریع برای رفع آن منتشر کرد. البته به روزرسانی‌های اپل همیشه یک شمشیر دو لبه هستند و بعد از عرضه آن‌ها، زمان زیادی نمی‌گذرد که ساین نسخه قبلی متوقف می‌شود. حالا این اتفاق افتاده و دیگر iOS 15.1 برای سری آیفون ۱۲ و ۱۳ ساین نمی‌شود.

البته iOS 15.1 برای سایر مدل‌های آیفون و آیپد همچنان ساین می‌گردد. با توقف ساین یک نسخه، دیگر کاربران از روش‌های معمولی امکان ریستور، دانگرید و یا آپدیت به آن را ندارند و وقتی بخواهید به نسخه بروید، سرورهای اپل این اجازه را به شما نمی‌دهند.

همچنین بخوانید:

اگر .shsh2 blobs یک نسخه را همان ذخیره کرده باشید، و البته نرم افزار شخص ثالثی برای پشتیبانی از دستگاه و نسخه مورد نظر شما وجود داشته باشد، می‌توانید به آن نسخه بروید. در غیر این صورت مجبور به استفاده از آیتونز یا Finder هستید که در هر دو وقتی ساین بسته باشد، خطا دریافت می‌کنید.

البته این مسئله بیشتر برای دوست داران جیلبریک مهم است چون در چند سال اخیر کمتر شاهد عرضه جیلبریک برای نسخه در حال ساین بوده‌ایم و کاربرانی که به دنبال جیلبریک هستند، باید نسخه‌هایی که ساین نمی‌شوند را در دستگاه خود داشته باشند.

با این حال تا کنون هیچ جیلبریک عمومی برای iOS 15 و iPadOS 15 منتشر نشده است. به شخصه ترجیح می‌دهم که اپل به کاربران اجازه دهد به هر نسخه‌ای که می‌خواهند بروند که بعید است این اتفاق حداقل به این زودی‌ها بیفتد. مدیران اپل در مورد سایدلود اپلیکیشن‌ها به وضوح بیان کردند که ترجیح می‌دهند پایگاه کاربران خود را کنترل کنند و تصمیم بگیرند چه چیزی برای آن‌ها بهتر است. در اینجا نمی‌تواند انگیزه متفاوتی وجود داشته باشد و اپل همیشه ادعا می‌کند که در قبال امنیت کاربران احساس مسئولیت می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.