اپل پارک ؛ یکی از گران قیمت‌ترین ساختمان‌های دنیا

در سال ۲۰۱۱ استیو جابز، مدیر عامل شرکت اپل، در مقابل شورای شهر کوپرتینو در مورد طراحی مقر جدید اپل توضیح داد. وی یک ساختمان دایره‌ای شکل را تشریح کرد که یادآور میدان جنگ گلادیاتور‌ها بود. استیو جابز خودش گفت که کمی شبیه به یک سفینه فضایی است.

ساختمان مشابه آرنا در ۴ طبقه و در ۱۸۰ هکتار زمین در قسمت شمالی جاده Interstate 280 قرار گرفته است. مقر فرماندهی جدید اپل برای ۱۲.۰۰۰ کارمند توسط نورمن فاستری طراحی شده بود. پنجره‌های منحتی ساختمان را گنبدی شکل کرده و جابز در مقابل شورای شهر کوپرتینو از طرح خود اینگونه دفاع کرد:

من فکر می‌کنم در حال ساختن بهترین ساختمان اداری دنیا هستیم. من واقعا فکر می‌کنم دانشجویان معماری برای دیدن آن به اینجا می‌آیند. من فکر می‌کنم این واقعا خوب است.

استیو جابز بنیانگذار اپل و مدیر عامل اسبق

استیو جابز، استیو جابز است؛ وی با آینده نگری همیشگی خود اظهار داشت که اپل پارک بخش جدایی ناپذیر طراحی محصولات اپل است و میزبان مهمانان، کارمندان و کنفرانس‌های اپل خواهد بود.

زمان به سرعت گذشت و سفینه فضایی استیو جابز کامل شده است، تیم کوک نیز در جای جای این بنا ایده‌های جابز را پیاده کرده است. این کار بسیار دشواری است و تیم طراحی اپل نیز به شدت در این روند دخیل بوده و ما در حال حاضر شاهد رویدادهای خوبی همانند کنسرت لیدی گاگا بوده‌ایم.

گفته می‌شود نمی‌توان روی این اثر هنری قیمت گذاشت، اما دیوید گینسبورگ، معاون ارزیابی منطقه سانتا کلارا، این کار را انجام داده است. طبق محاسبات وی، ارزش اپل پارک ۴.۱۷ میلیارد دلار است. این مبلغ کمی کمتر از ۵ میلیارد دلاری است که قبلا شایعه شده بود و دو سال از افتتاحیه آن گذشته است.

این قیمت گذاری شامل همه چی می‌شود، از شیلنگ‌های آبیار فضای سبز گرفته تا تجهیزات پیشرفته رایانه‌ای و طبق رده بندی ویکیپدیا اپل پارک ششمین ساختمان گران قیمت دنیا است.

گرانترین ساختمان‌های دنیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.