تراشه M1 اپل دارای یک نقص امنیتی غیر قابل رفع است

طبق گفته هکتور مارتین، تراشه M1 اپل که مبتنی بر معماری ARM است و در آیپد پرو جدید و آخرین نسل مک بوک ایر، مک بوک پرو، مک مینی استفاده شده، دارای یک نقص امنیتی می‌باشد.

تراشه A14 آیفون ۱۲ هم دارای این نقص امنیتی است

این آسیب پذیری در سطح سخت افزاری تراشه M1 است و قابل رفع نیست. به نظر می‌رسد که اپل یک شرط مشخصات معماری ARM را نقض کرده است و این یعنی هیچ راه ساده‌ای برای رفع آن وجود ندارد. این نقص امنیتی به دو برنامه اجازه می‌دهد که بدون استفاده از ویژگی‌های معمولی سیستم عامل، به طور پنهانی داده‌های را تبادل کنند.

خوشبختانه این آسیب پذیری خطرات جدی امنیتی ندارد و در بدترین حالت می‌تواند توسط تبلیغ کنندگان برای ردیابی بین برنامه‌ها استفاده شود. مارتین می‌گوید که مهاجمین نمی‌توانند از این نقص امنیتی برای کنترل دستگاه و یا سرقت اطلاعات شخصی شما استفاده کنند.

این نقص در تمامی دستگاه‌های دارای تراشه M1 وجود دارد و ظاهرا سری آیفون ۱۲ هم به خاطر معماری مشابه تراشه، تحت تاثیر این نقص است.

تنها راه حل موجود برای رفع این نقص استفاده از کل سیستم عامل به عنوان یک ماشین مجازی است که یک کار بسیار محتاطانه و اتلاف منابع محسوب می‌شود.

احتمال دارد این نقص امنیتی در نسل بعدی تراشه M1 هم حضور داشته باشد. طبق گزارشات مک بوک پرو بعدی از تراشه M1X بهره می‌برد که آن هم دارای این نقص است و از تراشه M2 این نقص رفع می‌شود.

از طريق Hector Martin
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.