کاهش محدودیت رم اپلیکیشن‌ها در iOS 15 و iPadOS 15

طبق یک سند منتشر شده در پشتیبانی توسعه دهندگان اپل، محدودیت رم در iOS 15 و iPadOS 15 برای اپلیکیشن‌ها کاهش یافته است.

ماه گذشته مشخص شد که اپلیکشن‌ها حتی در آیپد پرو ۲۰۲۱ هم تنها به ۵ گیگابایت رم دسترسی دارند. این مسئله بازتاب گسترده‌ای را در جامعه‌های مرتبط داشت و بار دیگر این نکته را برجسته کرد که قدرت آیپد توسط نرم افزار محدود شده است.

اپل همیشه محدودیت رم را داشته اما این مسئله با آیپد پرو ۲۰۲۱ بیشتر به چشم آمد. مدل‌های ۱ و ۲ ترابایتی آیپد پرو ۲۰۲۱ با رم ۱۶ گیگابایت به دست کاربران رسیده‌اند. مدل‌های ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی دارای ۸ گیگابایت رم هستند. فرقی نمی‌کند که آیپد شما با رم ۸ یا ۱۶ گیگابایت همراه باشد، اپلیکیشن‌ها فقط می‌تواندد تا ۵ گیگابایت از آن را استفاده کنند.

برای مقایسه؛ آیپد پرو ۲۰۲۰ دارای ۶ گیگابایت رم بود اما اپلیکیشن‌های شخص ثالث فقط به ۳ گیگابایت آن دسترسی دارند.

بنابراین رم بالاتر در آیپد پرو ۲۰۲۱ فقط به معنای سوییچ سریع‌تر بین اپلیکیشن‌ها و اجرای همزمان برنامه‌های بیشتر در پس زمینه است. جدا از این مورد، تفاوت چندانی در اجرای جداگانه اپلکیشن‌ها وجود نداد و تلاش هر اپلیکیشنی برای استفاده بیش از حد تعیین شده رم، منجر به کرش و هنگ کردن آن برنامه می‌شود.

به عنوان مثال در اپلیکیشن Procreate تعداد لایه‌ها در آیپد پرو ۲۰۲۰ برابرا با ۹۱ بود اما این عدد در آیپد پرو ۲۰۲۱ به ۱۱۵ رسید؛ البته در مدل ۸ و ۱۶ گیگابایتی این تعداد لایه‌ها تفاوتی نمی‌کردند.

اپل با دومین نسخه آزمایشی iOS 15 و iPadOS 15 به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که از محدودیت رم اپلیکیشن‌ها فراتر بروند. این کمپانی حد بالای این دسترسی را مشخص نکرده است اما ظاهرا بسته به مدل دستگاه، متفاوت خواهد بود. توسعه دهندگان می‌توانند از توابع برای تعیین میزان رم در دسترس استفاده کنند. این ویژگی قبلا در اختیار سیستم عامل و فرآیندهای داخلی آن بود.

هنوز هم نوعی محدودیت اعمال خواهد شد چون اگر اپلیکیشن‌ها تمام ظرفیت رم را اشغال کنند، عملکرد کلی سیستم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.. اپل از توسعه دهندگان خواسته است که اگر رم اضافه در دسترس نبود، از عملکرد صحیح اپلیکیشن‌هایشان اطمینان حاصل نمایند.

به هر حال اغلب اپلیکیشن‌ها به رم زیادی نیاز ندارد و بزرگترین مصرف کننده دسترسی جدید، احتمالا اپلیکیشن‌های رسانه محور خواهند بود. این تغییر در دومین نسخه آزمایشی iOS 15 و iPadOS 15 ایجاد شده که نسخه نهایی آن‌ها در اواخر شهریور ماه یا اوایل مهر ماه سال جاری در دسترس کاربران قرار می‌گیرند.

از طريق MacRumors
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.